Rzońca z PiS chwali się, że Polski Ład podwyższył emeryturę jego matce. "A mamusia była w sklepie?"

Internauci postanowili odpowiedzieć posłowi Prawa i Sprawiedliwości, który w mediach społecznościowych pochwalił się, ile na Polskim Ładzie zyskała jego matka. Komentujący zwrócili uwagę na wszechobecne podwyżki, a także brak możliwości odliczenia od podatku ulgi rehabilitacyjnej.
Zobacz wideo Kiedy Polski Ład może być niekorzystny dla podatnika? Ekspertka wyjaśnia

Europoseł z ramienia Prawa i Sprawiedliwości Bogdan Rzońca przedstawił na Twitterze zdjęcie pasków emerytalnych swojej 93-letniej matki z grudnia 2021 oraz ze stycznia 2022, chwaląc się, że na Polskim Ładzie zyskała ona 115 zł. Internauci postanowili odpowiedzieć politykowi.

Polityk PiS chwali Polski Ład: Moja mama zyskuje 115 zł miesięcznie

"Konkret: oto paski emerytalne mojej 93-letniej mamy z grudnia 2021 i stycznia 2022. Platforma mówiła: zabierz babci dowód, a my mówimy: #PokazBabciEmeryture. W tym przypadku moja mama zyskuje 115 złotych x 12 miesięcy - to daje wartość jej 14. emerytury!" - napisał Rzońca, prosząc o udostępnianie Tweetu dalej. Zdaniem wielu internautów emerytka w rzeczywistości nie odczuje jednak zmian na plus.

Polityk PiS chwali się, ile jego matka zyska na Polskim Ładzie. Internauci wyliczają

"A mamusia była w sklepie?" - zapytała jedna z komentujących, wyliczając podwyżki, na jakie natrafiła podczas zakupów podstawowych produktów. Inny internauta zauważył natomiast, że "wychodzi na zero, bo zamiast 14. emerytury ma trochę więcej co miesiąc". W odpowiedzi Rzońca podkreślił jednak, że PiS od początku mówił, że "czternastka" jest jednorazowa.

Inni komentujący zwracali uwagę na panującą inflację oraz podwyżki gazu i prądu. "Czyli mama dostała podwyżkę o 6,6 proc. przy inflacji 8,9 proc., czyli dopłaca do pisowskich porządków 40,02 zł miesięcznie" - napisała jedna z internautek. "A mamusia chodzi do apteki? Płaci rachunki? Robi zakupy w sklepie? Czy żyje bajeczkami, które opowiedział jej synuś?" - dodała inna.

Więcej na temat Polskiego Ładu przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

'Studio Biznes' nie tylko o podatkach i COVID-19 Polski Ład. Którzy podatnicy stracą na pewno? Doradca podatkowy wyjaśnia

Internauci zwracali także uwagę na brak możliwości odliczenia leków i rehabilitacji, a także wzrost cen wielu lekarstw. "Przed chwilą dzwoni do mnie znajoma emerytka. 'W aptece mi powiedzieli, że przy mojej emeryturze, rachunek za leki na nic mi się zda. Naprawdę nie odliczę? A rehabilitacji też?' Nie była ucieszona. Bo w aptece płaci 100 zł więcej niż wcześniej, a z PŁ dostaje 80 zł. A gdzie gaz i prąd?".

O utraceniu możliwości ubiegania się o zwroty podatku w związku z korzystaniem z ulgi rehabilitacyjnej pisaliśmy więcej TUTAJ. Osoby, której otrzymują świadczenie przekraczające 2500 zł, nie będą miały bowiem już możliwości uzyskania z urzędu skarbowego zwrotu podatku.

Zdjęcie ilustracyjne Polski Ład. Minimalny CIT miał uderzyć w "złych kapitalistów", uderzy w szpitale

***

Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami.

Więcej o: