ZUS wypłaca honorową emeryturę. Musisz spełnić "tylko" jeden warunek

ZUS przypomina o możliwości otrzymania dodatkowej emerytury. Świadczenie "honorowe" przysługuje osobom, które ukończyły 100 lat. Jego kwota jest dosyć wysoka, a z informacji podawanych przez jednostkę wynika, że w grupie, która ma możliwość pobierania tej emerytury, przeważającą stroną są kobiety.

Iwona Kowalska-Matis, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku przypomina za pośrednictwem PAP, że wraz z setnymi urodzinami seniorzy otrzymują specjalne, comiesięczne świadczenie honorowe, ale wysokość "dodatkowej emerytury" jest uzależniona od jednego czynnika. 

Zobacz wideo Ogromna dziura w ZUS-ie? "Jak będziemy mieli szczęście, to bieda zajrzy w oczy do końca tej kadencji"

Honorowa emerytura z ZUS dla 100-latków. Co wpływa na jej wysokość? 

Wysokość kwoty dla 100-latków jest ustalana każdego roku od marca do lutego, dlatego nie ma jeszcze informacji, jaka będzie nowa kwota od 1 marca bieżącego roku. Generalnie najważniejszym czynnikiem wpływającym na wysokość świadczenia jest tzw. kwota bazowa. 

- Wszystko zależy od tzw. kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu ich setnych urodzin. Stanowi ona 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia za rok poprzedni pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne - wyjaśniła PAP Iwona Kowalska-Mati. 

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Oznacza to, że wysokość emerytury dla stulatków co roku jest inna, ale raz przyznana nie ulega zmianie i jest wypłacana do końca życia w tej samej wysokości. Tzn., że jeśli dany 100-latek otrzymał po raz pierwszy świadczenie na kwotę 3500 zł brutto, to będzie to dla niego już kwota stała. 

W gronie stulatków przeważają kobiety. Emerytura jest przyznawana nawet osobom, które nigdy nie pracowały

Do końca lutego tego roku "honorowa emerytura" wynosi 4512,41 zł brutto, czyli 3732,29 zł netto. Stulatkowie nie muszą nawet składać żadnych wniosków, ponieważ świadczenie zostanie im przyznane automatycznie. Wypłata jest niezależna od emerytury oraz pozostałych dodatków. To świadczenie może wypłacać zarówno ZUS, jak i KRUS

"Honorowa emerytura" przysługuje również tym, którzy nie przepracowali w swoim życiu ani jednego dnia i dlatego nie pobierają emerytury, ani renty. Z tego powodu nie widnieją w systemie, dlatego w ich przypadku koniecznie jest złożenie wniosku. 

Jak podała PAP Iwona Kowalska-Matis, na Dolnym Śląsku mieszka 191 osób powyżej 100. roku życia. Najstarszą z nich jest pani Stanisława, która ma 108 lat. Stulatków na Dolnym Śląsku może być więcej, niż wskazują na to dane z ZUS, ponieważ niektórzy otrzymują emerytury z KRUS czy emerytury mundurowe.

>>>>> Siema! Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami!

Więcej o: