Atak Rosji na Ukrainę. Rubel najtańszy w historii, musiał interweniować bank centralny

Kurs rubla rosyjskiego spadł do najniższego poziomu w historii. W czwartkowy poranek dolar kosztował nawet blisko 90 rubli, a euro blisko 100 rubli.

Na początek czwartkowych notowań, rubel osiągnął najniższy w historii - za dolara płaciło się, przy bardzo niestabilnych obrotach, blisko 90 rubli. Kurs euro sięgnął ponad 100 rubli, co również było - jak donosi Reuters - najsłabszym poziomem w historii. W celu ustabilizowania sytuacji, rosyjski bank centralny w czwartkowy poranek przeprowadził interwencję na rynku walutowym. Po nim rubel nieco się umocnił.

Aktualnie (stan na godzinę 10:30) dolar kosztuje ok. 85 rubli, a euro ok. 95 rubli.

embed

'

embed
Zobacz wideo Prezydent Ukrainy na Telegramie o rosyjskim ataku

Złoty też traci

Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, mocno traci także złoty. Stan na godzinę 10:00 to euro po ok. 4,62 zł, a dolar po ok. 4,11 zł, frank szwajcarski po ok. 4,45 zł. Oznacza to, że polska waluta straciła w ciągu ostatniej doby ponad 10 gr. 

Po ataku Rosji na Ukrainę bardzo mocno drożeje ropa naftowa. Notowania ropy Brent przebiły w czwartek rano poziom 100 dolarów za baryłkę. W przeliczeniu na złote surowiec jest najdroższy w historii.

Także na giełdach jest bardzo czerwono. Niemiecki DAX tracił po 9:00 ponad 3 proc., podobne spadki notowała także inne główne indeksy. Polski WIG20 zaczął sesję na 8-procentowym minusie, wyraźne przeceny mają miejsce także na giełdzie w Azji. Indeks RTS dla 50 największych spółek na moskiewskiej giełdzie, zanotował nawet 50-procentowy zjazd. Potem nieco się odbił, ale wciąż jest na 30-procentowym minusie (stan na godzinę 11:10).

Ursula von der LeyenUE zapowiada nowe sankcje wobec Rosji. "Najmocniejsze w historii"

Desant Rosji. Ostrzał rozpoczął się o 5 rano

Ukraińska straż graniczna podała, że rosyjskie siły lądowe wkroczyły do Ukrainy z kilku kierunków. Nad ranem szereg ukraińskich miast znalazło się pod ostrzałem rosyjskich rakiet. Według MSW Rosjanie atakują obiekty wojskowe w Kijowie, Charkowie i Dnieprze. W ukraińskiej stolicy co jakiś czas słychać odgłosy eksplozji. 

Jak podaje straż graniczna Ukrainy, granicę przekroczyły rosyjskie czołgi i inny ciężki sprzęt - zarówno z północy, jak i z Krymu. Są informacje o rosyjskim desancie z Morza Czarnego w Odessie i Morza Azowskiego w Mariupolu. Rakietowe ostrzały obiektów wojskowych rozpoczęły się o 5:00 rano

W kraju wprowadzono stan wojenny. Ukraina zamknęła przestrzeń powietrzną. Szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba apeluje do świata o zdecydowaną reakcję. 

Białoruskie pojazdy wjeżdżające na teren UkrainyStraż graniczna Ukrainy: Atak wojsk rosyjskich wspieranych przez Białoruś

Więcej o: