Oligarchowie uciekają z Rosji? Ich samoloty w ostatnich dniach sporo latają. Można to sprawdzić

Część rosyjskich oligarchów - a przynajmniej należących do nich samolotów i helikopterów - opuściła Moskwę niedługo przed inwazją Rosji na Ukrainę. Z Moskwy wyleciały m.in. maszyny Aleksieja Mordaszowa, Aleksandra Abramowa czy Aliszera Usmanowa.

Ruchy odrzutowców i helikopterów należących do kilkudziesięciu rosyjskich oligarchów opisuje blog radarspots.com. Pozwala on śledzić aktualne przeloty maszyn bogaczy z Rosji, jak i pokazuje, czy i w jakich kierunkach przemieszczali się oni w niedalekiej przeszłości.

Jak wynika z analizy autora bloga, niedługo przed inwazją Rosji na Ukrainę lub nawet już w jej trakcie, część maszyn rosyjskich oligarchów opuściła Moskwę. To m.in. maszyna należąca do Aleksandra Abramowa, założyciela koncernu stalowego Evraz. Ostatnie informacje wskazują, że jego samolot w sobotę wylądował w San Francisco w USA. Nie wiadomo, czy magnat był na pokładzie.

Na Seszele z Moskwy 24 lutego wyleciał samolot należący do Aleksieja Mordaszowa. To jeden z najbogatszych Rosjan, główny udziałowiec spółki Siewierstal, największego w Rosji producenta stali.

Na kilka dni przed rosyjską inwazją 24 lutego, z Moskwy do francuskiej Alzacji, a następnie do Izraela, poleciał samolot należący do Michaiła Prochorowa. Majątek zbudował przy prywatyzacji spółki Norilsk Nickel. Jego akurat trudno określić bliskim człowiekiem Putina, w 2012 r. startował nawet przeciw niemu w wyborach prezydenckich.

Z Moskwy na kilka dni przed wybuchem wojny na Ukrainie wyleciał także (do francuskiej Alzacji) samolot należący do Aliszera Usmanowa. Majątku dorobił się po rozpadzie ZSRR, obraca się w kręgach kremlowskich. 

Sporo lotów odbył również ostatnio, acz w obrębie USA, Len Bławatnik. Majątku dorobił się m.in. w branży petrochemicznej. Pochodzi z ZSRR (urodzony w należącej obecnie do Ukrainy Odessy). Ma obywatelstwo brytyjskie, uchodzi za jednego z bliskich ludzi Władimira Putina. 

Zobacz wideo Zniszczenia w Kijowie. "Wybuch był tak silny, że wyskoczyliśmy z łóżka"

Inwazja Rosji na Ukrainie - Kijów po nocnym ostrzale i walkachWojna w Ukrainie. Pocisk rakietowy trafił w blok mieszkalny w Kijowie [ZDJĘCIA]

Joe BidenSankcje na Rosję. USA: Moskwa będzie pariasem ekonomicznym i finansowym

Zachód nakłada sankcje na oligarchów

Pośród sankcji nakładanych m.in. przez USA i Unię Europejską na Rosję gros stanowią te, które mają uderzyć właśnie w rosyjskich oligarchów. Jak wyjaśnia Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego, "dopiero zamrożenie kont rosyjskich elit może zmniejszać poparcie dla eskalacji konfliktu militarnego".

Od transakcji w dolarach zostały już odcięte przez USA największe rosyjskie banki. W nocy z soboty na niedzielę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała z kolei odcięcie rosyjskich oligarchów od unijnego rynku finansowego, a części banków rosyjskich z systemu rozliczeń finansowych SWIFT. - Uniemożliwi im to działalność na całym świecie i skutecznie zablokuje rosyjski eksport i import - poinformowała von der Leyen.

Na ponad sto rosyjskich podmiotów i osób fizycznych sankcje nałożyła także Wielka Brytania. Premier Boris Johnson poinformował o odcięciu rosyjskim bankom dostępu do brytyjskiego rynku finansowego. Wielka Brytania zdecydowała się też na wprowadzenie limitów depozytów, jakie w brytyjskich bankach będą mogli trzymać obywatele Rosji. Prywatne odrzutowce rosyjskich oligarchów nie mogą też już korzystać z brytyjskiej przestrzeni powietrznej oraz lotnisk.

Według Bloomberga tylko pierwszego dnia inwazji Rosji na Ukrainę, na skutek dramatycznych spadków na moskiewskiej giełdzie, rosyjscy miliarderzy stracili łącznie 39 miliardów dolarów. Ponad 6 mld dolarów miał stracić szef Łukoilu Wagit Alekperow, ponad 4 mld dolarów Mordaszow, ponad 3 mld dolarów Władimir Potanin.

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule. 

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: