Czwarty pakiet sankcji zatwierdzony. Uderza w 160 Rosjan

Komisja Europejska ogłosiła kolejne sankcje wobec Rosji i Białorusi. To czwarty pakiet restrykcji, który w życie wchodzi już w środę, w dniu ogłoszenia. Sankcje mają objąć 160 Rosjan i trzy białoruskie Banki.
Zobacz wideo Zełenski ze łzami w oczach o ukraińskich dzieciach - ofiarach wojny. "Czym mógł zagrozić Rosji zwyczajny akademik? "

Przewodnicząca Komisji Europejskiej poinformowała, że 160 Rosjan zostanie objętych nowymi, europejskimi sankcjami. Ursula von der Leyen zamieściła w tej sprawie wpis na Twitterze. Chodzi o czwarty pakiet restrykcji, który został zatwierdzony dziś przez ambasadorów z krajów członkowskich. Jako pierwsza informowała o tym brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

Sankcje wobec Rosji i Białorusi

Sankcje mają wejść w życie jeszcze w środę, wraz z publikacją w unijnym Dzienniku Urzędowym. Wtedy będzie też wiadomo, kto dokładnie zostanie nimi objęty.

Przewodnicząca Komisji napisała na Twitterze, że wśród 160 osób, które zostaną wpisanie na czarną listę, są rosyjscy oligarchowie i osoby zasiadające w Radzie Federacji. Wszyscy oni będą mieli zakaz wjazdu do Unii i zablokowane majątki w Europie. Ponadto w tym pakiecie sankcji, nazywanych przez niektórych dyplomatów minipakietem ze względu na dość łagodny ich charakter, jest jeszcze zakaz eksportu do Rosji technologii i sprzętu z sektora morskiego.

Więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

Ponadto trzy białoruskie banki mają być odłączone od globalnego systemu rozliczeń finansowych SWIFT. Szefowa Komisji poinformowała też o sankcjach obejmujących kryptowaluty.

Zachód odcina się od rosyjskich paliw

We wtorek Zachód poinformował, że nie będzie importował rosyjskich paliw. Prezydent USA Joe Biden przekazał, że Stany nie będą przyjmowały rosyjskiej ropy, gazu oraz węgla. Wielka Brytania do końca roku ma całkowicie odejść od rosyjskiej ropy. Komisja Europejska przedstawiła natomiast plan ograniczenia użycia rosyjskiego gazu o 2/3 w ciągu roku i całkowite uniezależnienie od surowca z Rosji do 2030 roku. 

Parę godzin później również Władimir Putin ogłosił dekret, w którym zakazuje eksportu i importu towarów z oraz do Rosji. Nie podano jakich surowców i kogo będą dotyczył sankcje. Tego mamy się dowiedzieć do czwartku. 

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w poniższym artykule. 

Specjalne wydanie gazety po ukraińsku dla osób, które uciekają przed wojną. Możesz je pobrać bezpłatnie tutaj.

Więcej o: