Praca w Polsce dla Ukraińców. Gdzie szukać ofert? Podpowiadamy

Wiele polskich firm z otwartymi ramionami przyjmie do pracy uchodźców z Ukrainy. Gdzie szukać ofert zatrudnienia? Podpowiadamy.

Do 14 marca granicę ukraińsko-polską przekroczyło ponad 1,8 mln osób. Wiele z nich przynajmniej do czasu zakończenia wojny pozostanie w Polsce. Wielu z uchodźców to dzieci i osoby starsze, ale sporo jest też osób gotowych i chętnych podjąć pracę. Jak i gdzie jej szukać? Jest wiele możliwości.

Ukraińskojęzyczne wersje swoich stron udostępniły niektóre internetowe bazy ofert pracy w Polsce, m.in. OLXPracuj.pl czy infopraca.pl. Ukraińską wersję witryny ma także rządowa Centralna Baza Ofert Pracy i aplikacja ePraca oraz Wortal Publicznych Służb Zatrudnienia.

Ukraińcom udostępniony w ich ojczystych języku został także portal Eures - sieć europejskich ofert pracy. Oczywiście pracy można szukać także za pośrednictwem innych serwisów - ich szeroka lista dostępna jest m.in. pod tym linkiem.

Oferty zatrudnienia dostępne są także bezpośrednio w powiatowych urzędach pracy w całej Polsce. Szerokie wsparcie - także w zakresie wejścia na polski rynek pracy - oferuje także Zielona Linia (w języku ukraińskim). 

Ukraińcy pracy mogą szukać także w agencjach zatrudnienia, m.in. Randstad, Work Service, Adecco, Gremi Personal czy Manpower. Niektóre (m.in. Randstad) poza pomocą w znalezieniu zatrudnienia oferują także wsparcie psychologiczne, a także organizacyjne i finansowe m.in. w zakresie zakwaterowania, opieki nad dziećmi oraz nauki języka polskiego czy rozwoju kompetencji.

Oczywiście pracy można szukać także bezpośrednio u pracodawców, w tym m.in. w sieciach handlowych. Przykładowo, sieć Żabka uruchomiła specjalny portal, w którym można znaleźć oferty na stanowiska m.in. w sklepach, centrach logistycznych, centrali organizacji czy w jej spółkach zależnych.

Wybrane ogłoszenia rekrutacyjne w języku ukraińskim publikować będzie Lidl, który zapowiada także finansowanie nauki języka polskiego. Po ukraińsku oferty pracy publikuje także m.in. Biedronka i Kaufland. Ta pierwsza wsparła też pracowników z Ukrainy dofinansowaniem w wysokości 1 tys. zł. Pracownicy pochodzący zza wschodniej granicy mogą też liczyć na pomoc psychologiczną.

Zobacz wideo Lesia Vakuliuk opowiada obecnej sytuacji na Ukrainie

Wywiady Sroczyńskiego"Rosja przegrała tę wojnę. Armia latami będzie wracać do formy po Ukrainie"

Praca w zasadzie bez formalności

Jak informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, obywatele Ukrainy mogą legalnie podjąć pracę u każdego pracodawcy w Polsce, bez żadnych dodatkowych zezwoleń. Dotyczy to zarówno osób, które przybyły do Polski od 24 lutego br., jak i tych, które już wcześniej tu przebywały. Również zmiana pracodawcy nie wymaga żadnego zezwolenia. 

Jedyny formalny obowiązek leży po stronie pracodawcy i dotyczy obowiązku zgłoszenia do powiatowego urzędu pracy faktu podjęcia pracy przez obywatela Ukrainy. Należy to zrobić poprzez system elektroniczny praca.gov.pl w ciągu 14 dni od podjęcia pracy. 

Resort Rodziny i Polityki Społecznej przypomina, że polscy pracodawcy wciąż mogą występować o zezwolenia na pracę lub oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Jak wyjaśnia ministerstwo, może to mieć uzasadnienie w przypadku tych obywateli Ukrainy i pracodawców polskich, którzy chcą zawrzeć dłuższe umowy (np. na 3 lata jak w przypadku zezwoleń na pracę), przepisy specjalne przewidziane są bowiem na okres do 18 miesięcy.

Dominika Kulczyk przeznaczy milion złotych dla UkrainyUkraina. Milion złotych od Dominiki Kulczyk na fundusz "Cześć dziewczyny!"

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Od pierwszych godzin napaści giną bezbronni cywile, a Rosjanie systematycznie atakują miasta i wsie. Zniszczenia są ogromne. Z kraju ogarniętego wojną próbują się wydostać miliony uchodźców. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy siły z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: