Fuzja PKN Orlen i PGNiG. UOKiK wyraził zgodę na warunkowe przejęcie

UOKiK wydał warunkową zgodę na połączenie PGNiG z PKN Orlen. Warunkiem transakcji jest wyzbycie się kontroli PGNiG nad spółką zależną Gas Storage Poland. Po połączeniu Orlenu z Lotosem i PGNiG powstanie koncern paliwowo-energetyczny o łącznej kapitalizacji na poziomie ok. 80 mld zł.

"Pozytywna decyzja UOKiK została wydana pod warunkiem wykonania przez PGNiG i Orlen środka zaradczego w postaci zobowiązania do zbycia na rzecz niezależnego inwestora kontroli nad spółką zależną Gas Storage Poland (GSP) w ciągu 12 miesięcy od dnia połączenia z Orlen w rozumieniu art. 493 § 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. kodeks spółek handlowych" - napisano w komunikacie.

Jednocześnie PGNiG oraz PKN Orlen zobowiązują się m.in. do zawarcia przynajmniej na 10 lat umowy powierzającej GSP lub jej następcy prawnemu pełnienie obowiązków operatora systemu magazynowania paliw gazowych stanowiącego własność podmiotu powstałego w wyniku połączenia obu spółek. Obecnie GSP pełni funkcję operatora systemu magazynowania paliw gazowych w instalacjach magazynowych, które są własnością PGNiG.

Daniel Obajtek mówił, że PKN Orlen chce przyspieszyć połączenie z PGNiG

Decyzję UOKiK skomentował prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. "Jeszcze w tym roku PKN Orlen połączy się z PGNiG. Pozyskana przez nas zgoda UOKiK otwiera drogę do integracji obu firm. W obecnej sytuacji widać wyraźnie, jak ważne są działania wzmacniające bezpieczeństwo i przyspieszające transformację energetyczną Polski i regionu" - napisał na Twitterze. Przypomnijmy, że w poniedziałek podczas konferencji prasowej w Gdańsku mówił, że PKN Orlen chce przyspieszyć połączenie z PGNiG

Fuzja PKN Orlen, PGNiG i Lotos. Powstanie koncern o łącznej kapitalizacji na poziomie 80 mld zł

Połączenie PKN Orlen z PGNiG i Grupą Lotos, a wcześniej z Grupą Energa to szansa na budowę zintegrowanego i zdywersyfikowanego koncernu paliwowo-energetycznego o łącznej kapitalizacji na poziomie ok. 80 mld zł, obsługującego ponad sto mln klientów w Europie Środkowej - czytamy w komunikacie prasowym Orlenu.

Struktura transakcji została przedstawiona w maju 2021 r. w porozumieniu pomiędzy Ministerstwem Aktywów Państwowych a PKN Orlen, Grupą Lotos oraz PGNiG. W momencie przejęcia akcjonariusze Grupy Lotos i PGNiG obejmą nowe akcje w podwyższonym kapitale zakładowym PKN Orlen i staną się akcjonariuszami tej spółki. W efekcie zwiększony zostanie udział Skarbu Państwa w akcjonariacie PKN Orlen.

Zobacz wideo Fuzja Orlenu z Lotosem. Kowal: Lech Kaczyński nie wytrzymałby tego, co oni robią
Więcej o: