Główny Urząd Statyczny poinformował, że przeciętne wynagrodzenie w Polsce w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w lutym o 11,7 proc. (w porównaniu z rokiem ubiegłym). Dane opublikowane przez GUS są wyraźnie lepsze od konsensusu ekonomistów. Prognozowali oni wzrost wynagrodzeń na poziomie 9,9 proc. (rok do roku). Wzrost względem poprzedniego miesiąca również jest wyraźny - wynosi 2,6 proc.
Średnia płaca w firmach zatrudniających powyżej dziewięciu osób wyniosła w lutym 6220,04 zł brutto. W styczniu odnotowano poziom 6064,24 zł, a w porównaniu do grudnia spadek wyniósł 9,6 proc. Eksperci banku Pekao zwracają uwagę na drugą stronę medalu lutowych danych. "Potwierdza się, że mamy problem z nakręcaniem się spirali płacowo-inflacyjnej" - piszą w komentarzu zamieszczonym w mediach społecznościowych. Ich zdaniem dwucyfrowy wzrost płac utrzyma się do końca 2022 roku.
Główny Urząd Statystyczny opublikował też dane dotyczące zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw. W tym wypadku odnotowano 6 474,9 tys. etatów, co oznacza wzrost - w porównaniu z rokiem ubiegłym - o 2,2 proc.
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina
Problem, który wskazują eksperci państwowego banku, dostrzegł również w rozmowie z Gazeta.pl prof. Marian Noga. Ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej.
- Płace są najbardziej widocznym elementem polityki proinflacyjnej - stwierdził. - Nie możemy też zamykać oczu na fakt, że rząd wprowadza różnego rodzaju tarcze, zapomogi, prowadzi politykę socjalną. To wszystko jest polityką proinflacyjną - stwierdził.
Powtórzył też to, co w rozmowie z next.gazeta.pl mówił już jesienią zeszłego roku. - Weszliśmy w spiralę cen i płac. Dlatego inflacja jest tak groźna - stwierdził.
W lutym inflacja spadła. Wyniosła 8,5 proc. rok do roku - poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny. To pierwszy raz od czerwca 2021 r., gdy odczyt inflacji rocznej jest niższy niż miesiąc wcześniej. W styczniu osiągnął aż 9,4 proc., najwięcej od ponad 21 lat. Zdaniem ekspertów za spadek inflacji odpowiada w dużej mierze tarcza antyinflacyjna - obniżenie podatków na energię, paliwa i żywność.
Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl