Kolejna francuska marka nie wycofa się z Rosji. Koncern wznawia produkcję aut w Moskwie

Renault, francuski producent samochodów, zamierza pozostać na rosyjskim rynku. Firma poinformowała, że wznowiła produkcję swoich aut w Moskwie. Wcześniej zawiesiła swoją działalność ze względu na "problemy logistyczne".

Volkswagen, Volvo, BMW - to jedne z nielicznych marek samochodowych, które wycofały się z Rosji. Jeszcze niedawno wydawało się, że na tej liście znajduje się Renault, ale w poniedziałek firma poinformowała, że wznawia produkcje swoich samochodów w moskiewskiej fabryce. 

Zobacz wideo Jurij Banachewycz gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl

Renault się wyłamuje. Zostaje na rosyjskim rynku 

28 lutego, w czwartym dniu wojny w Ukrainie rozpętanej przez Rosję, firma Renault zawiesiła produkcję w Rosji. Pierwotnie przerwa miała potrwać do 5 marca i być spowodowana problemami logistycznymi i niedoborem komponentów. Decyzję o wznowieniu produkcji miał poprzeć rząd francuski - informują wirtualnemedia.pl. Koncern poinformował, że priorytetem jest bezpieczeństwo pracowników, a firma nie zamierza się wycofywać z Rosji

Jak informuje TVN24 Renault jest większościowym (68 proc.) udziałowcem fabryk AwtoWAZ w Rosji. Daje to francuskiemu przedsiębiorstwu dużo lepszą pozycję na rynku rosyjskim niż konkurencji. Renault zatrudnia w Rosji 40 000 lokalnych pracowników, a Rosja jest drugim (po Francji) rynkiem zbytu dla przedsiębiorstwa. Według Citibanku koncern Renault generuje 8 proc. przychodów z podstawowej działalności w Rosji. 

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Renault. Koncern samochodowy ma problem 

Renault jest teraz w o tyle nietypowej sytuacji, że dopiero co wychodzi z głębokiego kryzysu finansowego i strategicznego. Według danych Agencji Reutera 2021 rok był pierwszym po dwóch latach strat, gdy firma zaczęła odnosić zyski. Ponadto zainwestowała 2 mld euro w odbudowę AwtoWAZ, co miało być nowym otwarciem wraz z wejściem na rynek trzech nowych modeli. 

Decyzją o pozostaniu w Rosji Renault dołączą do takich firm jak Leroy Merlin, Auchan, Decathlon, Nestle, czy Reebok, które również zdecydowały się pozostać w Rosji. Przedsiębiorstwa te spotykają się z olbrzymią falą krytyki, a konsumenci na całym świecie zapowiadają bojkot ich produktów.

Na pozostanie w Rosji niektórych firm zareagowali również haktywiści z grupy Anonimus. Wezwali wszystkie firmy, które nadal działają w Rosji, "płacąc podatki do budżetu przestępczego reżimu Kremla", by się wycofały i dały im na to (w poniedziałek) 48 godzin.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: