Kaczyński o ponurej prognozie: Towarzyszyć nam będzie poważny kryzys gospodarczy

- Towarzyszyć nam będzie, jak można sądzić - chociaż oczywiście zawsze lepiej, by ten scenariusz się nie sprawdził - poważny kryzys - tak o najbliższych latach mówił w weekend Jarosław Kaczyński, lider PiS.

W niedzielę odbył się zjazd stowarzyszenia OdNowa. Tworzą go politycy niegdyś powiązani z Jarosławem Gowinem, m.in. wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy i wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa. Po odejściu partii Gowina z rządu, politycy postanowili jednak dalej wspierać Zjednoczoną Prawicę.

Na zjeździe obecny był również Jarosław Kaczyński. - Powstała nowa formacja, nowe stowarzyszenie, które będzie, jestem o tym głęboko przekonany,  wzbogacało prawicę, polską Zjednoczoną Prawicę - mówił. 

Zobacz wideo Czy rząd żałuje wprowadzenia polskiego ładu?

Kaczyński: Lepiej, by ten scenariusz się nie sprawdził

Lider Prawa i Sprawiedliwości ocenił, że Polskę w najbliższych latach mogą czekać trudności. - Mamy przed sobą niełatwe lata, w których będzie trzeba dokonać wielkiego wysiłku w sferze zbrojeń - stwierdził prezes PiS. 

A z drugiej strony towarzyszyć nam będzie, jak można sądzić, chociaż oczywiście zawsze lepiej, by ten scenariusz się nie sprawdził, by sprawdziły się bardziej optymistyczne, poważny kryzys

- dodał cytowany przez rp.pl.

Zaznaczył, że taka sytuacja może wystąpić "według bardzo wielu przewidywań". - Musimy na to być gotowi - dodał. 

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Prezes Jarosław Kaczyński i (ówczesny wójt gminy Pcim, dziś prezes Orlenu z nadania partii rządzącej) Daniel Obajtek podczas konferencji pt. 'Układ zamknięty, czyli jak sie niszczy politycznych konkurentów'. Kwatera główna PiS, warszawa, ul. Nowogrodzka, 26 kwietnia 2013Kaczyński chwali Obajtka. I chce powrotu węgla. "Pozbyć uzależnień od Rosji"

Kaczyński zapowiada miliardy na zbrojenia. "Zadłużenie nie jest duże"

Zapowiedź potencjalnego kryzysu łączy się z jesienną deklaracją prezesa PiS. Jarosław Kaczyński, wraz z ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem, ogłosił wówczas znaczący wzrost wydatków na wojsko. Obronność miałaby pochłonąć 3 proc. PKB. 

Rząd chce powołać nowy Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych. Źródłem pieniędzy, które nie będą zaliczane do deficytu budżetowego miałby być Bank Gospodarstwa Krajowego. Ten sam, który finansuje już inne gigantyczne działania - Fundusz Przeciwdziałania Skutkom COVID-19. 

Jeden z dziennikarzy obecny na październikowej konferencji, spytał lidera PiS o to, skąd weźmie pieniądze na realizację swoich celów. - Mogę powiedzieć jedną rzecz. Lepiej być bezpiecznym i nieco bardziej zadłużonym, niż żyć w stanie nieustannego zagrożenia. Co zwykle się źle kończy - stwierdził. - Polska historia jest dowodem na to, że nie warto oszczędzać. A polskie zadłużenie, w porównaniu do krajów Unii Europejskiej, wcale nie jest duże - podsumował Kaczyński. 

Wydatki Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 wyniosły 50 mld zł w 2021. Wcześniej rząd wydał z obligacji emitowanych przez BKG i PFR warte wielokrotnie więcej. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Wolfgang SchaeubleByły przewodniczący Bundestagu za rezygnacją z rosyjskiego gazu i ropy

Więcej o: