Renta dożywotnia za nieruchomość - na czym polega? Jakie są jej niebezpieczeństwa?

Renta dożywotnia to jeden ze sposobów zwiększenia wysokości comiesięcznego świadczenia seniora. Na czym dokładnie polega, ile może wynieść i jakie wiążą się z nią zagrożenia?
Zobacz wideo Co oznaczają zmiany w PIT-0 dla seniora? Ekspert wyjaśnia

Tak zwana renta dożywotnia za nieruchomość to jeden ze sposobów, dzięki któremu można zwiększyć comiesięczną wysokość świadczenia. Takie rozwiązane wiąże się jednak z dużymi zobowiązaniami. Kto i jak może ubiegać się o rentę dożywotnią?

Renta dożywotnia - na czym polega? Ile wynosi

Warunkiem otrzymywania renty dożywotniej jest posiadanie na własność nieruchomości. By jednak otrzymywać z tego tytułu comiesięczne świadczenie, senior musi podpisać umowę, przekazując prawo własności na rzecz instytucji finansowej. W zamian świadczeniodawca jest zobowiązany do przelewania co miesiąc określonej kwoty. Senior może pozostać w mieszkaniu do czasu śmierci, jednak nieruchomość zostanie przejęta w momencie podpisania umowy, a spadkobiercy nie mają do niej praw, choć przysługuje im prawo pierwokupu po wyznaczonej cenie.

Wypłacana comiesięcznie kwota jest oczywiście zależna od wartości nieruchomości. Nie bez znaczenia jest także wiek oraz płeć seniora - wysokość świadczenia wyliczana jest bowiem indywidualnie na podstawie średniej długości życia. Średnia wartość tego rodzaju renty wynosi zazwyczaj około tysiąca złotych. W większości przypadków renta podlega waloryzacji.

Więcej podobnych wiadomości znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Renta dożywotnia - zagrożenia

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zwracał uwagę jeszcze w 2020 roku, że wycena mieszkania jest kwestią "w dużej mierze uznaniową", co sprawia osoby podpisujące tego typu umowy, często osoby starsze, mniej zamożne, bez specjalistycznej wiedzy, są stroną słabszą, nieposiadającą odpowiedniego wsparcia prawnego. Eksperci zwracają także uwagę, że instytucje pozabankowe nie podlegają nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego. 

Więcej o: