Polska zawetowała minimalny światowy podatek dla firm. Soboń: To nie ma nic wspólnego z KPO

Polska podniosła weto i zablokowała wprowadzenie globalnego podatku dla firm pod koniec przyszłego roku. Nieoficjalnie mówiło się, że polski rząd może chcieć w ten sposób wymusić odblokowanie funduszy z Krajowego Planu Odbudowy. W "Studiu Biznes" zaprzeczył temu wiceminister finansów Artur Soboń.

Gościem Łukasza Kijka w "Studiu Biznes" w środę był wiceminister finansów Artur Soboń. Głównym tematem rozmowy był Polski Ład. Polityk został również zapytany o weto Polski w sprawie globalnego CIT. 

Zobacz wideo Artur Soboń gościem "Studia Biznes"

Polska zablokowała minimalny światowy CIT. Soboń: Nie miało to nic wspólnego z KPO

We wtorek w Luksemburgu odbyło się posiedzenie unijnej Rady do Spraw Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN). Dyskutowano tam nad wprowadzeniem minimalnego światowego podatku CIT w wysokości 15 proc. Polska miała wątpliwości co do projektu i jako jedyny kraj zawetowała go.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Pojawiły się nieoficjalnie doniesienia, że w ten sposób rządzący chcieli odblokować środki z KPO. Pytanie o te doniesienia dostał w "Studiu Biznes" Artur Soboń

Nie, jedno nie ma z drugim nic wspólnego. To nie jest zaskoczenie dla naszych partnerów. Rozmawiamy o kształcie dyrektywy i tutaj jesteśmy cały czas w dialogu. Myślę, że uda się wypracować kompromis. Nam zależy na tym, aby wszystkie te rozwiązania, które zostały wypracowane w OECD w filarze I i II, były spójne, wspólne i wchodziły w tym samym czasie. Stąd też dzisiaj brak zgody na bardziej wybiórcze potraktowanie tej propozycji

- powiedział wiceminister finansów.

Czemu Polska zawetowała globalny CIT?

Problematyczny dla Polski był II filar reformy, który dotyczy opodatkowania cyfrowych gigantów tak, by płacili więcej danin w Europie. Polska, Malta, Estonia oraz Szwecja zgłosiły pierwszego dnia posiedzenie wątpliwości co do drogi, jaką mają być wprowadzone te reformy. 

Uważamy, że nie powinnyśmy nakładać nowych podatków na europejskich przedsiębiorców, jeśli nie upewnimy się, że cyfrowi giganci zostaną w pełni opodatkowani

- powiedziała Magdalena Rzeczkowska, wiceminister finansów. "Potrzebne jest podejście pakietowe gwarantujące wejście w życie obu filarów porozumienia OECD" - czytamy w komunikacie rządu.

Propozycje zmian przedstawione drugiego dnia posiedzenia wystarczyły Malcie, Estonii oraz Szwecji. Polska wciąż jednak nie była zadowolona i zawetowała całą reformę, również globalny CIT.

Więcej o: