"Nieoczekiwany efekt decyzji RPP". Przyspieszenie prac ws. wpisów do ksiąg wieczystych

Po tym, jak mocno wzrosły stopy procentowe w Polsce, Ministerstwo Sprawiedliwości postanowiło skrócić termin negocjacji społecznych ws. nowelizacji przepisów. Chodzi o wpisy nieruchomości do ksiąg wieczystych. Teraz trzeba na to często długo czekać, co dla kredytobiorców oznacza konieczność ponoszenia dodatkowych opłat w bankach - to nawet kilkaset złotych miesięcznie.
Zobacz wideo Stopy procentowe na poziomie 4 proc., a lokaty dalej nisko oprocentowane. Jak to możliwe? Ekspert wyjaśnia

To problem, który zna wielu kupujących mieszkanie na kredyt. Znajdują nieruchomość, bank godzi się pożyczyć pieniądze na jej zakup i jest on finalizowany. Zostaje tylko wpis do księgi wieczystej. I na ten wpis od paru lat czeka się coraz dłużej - w większych miastach nawet rok. 

Więcej wiadomości z gospodarki na stronie głównej Gazeta.pl>>>

Ceny mieszkań. Czekając na wpis do księgi wieczystej

- Wydłużony czas oczekiwania na wpis do księgi wieczystej generuje straty dla konsumentów zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Jest to szczególnie istotne w czasie rosnących stóp procentowych. Do czasu wpisu hipoteki w księdze wieczystej na rzecz banku, bank wymaga wyższego oprocentowania kredytu hipotecznego w postaci ubezpieczenia pomostowego. Może to podnieść ratę kredytu nawet o 20 proc. - mówił w styczniu Sebastian Juszczak, ekspert Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD, to największa taka organizacja w Polsce, do której należy 250 firm). 

Ubezpieczenie pomostowe dorzuca do marży zwykle 1-2 punktu procentowego. Chodzi często o kilkaset złotych, ale kwota zależy od tego, ile pieniędzy pożyczamy od banku. A że wraz z rosnącymi cenami nieruchomości pożyczamy coraz więcej, to i ta dodatkowa opłata jest coraz wyższa. W czasie gdy stopy procentowe rosną z miesiąca na miesiąc, a wraz z nimi raty kredytów, to dodatkowe obciążenie bywa bolesne. 

Zdjęcie ilustracyjneNa wpis do księgi wieczystej czekamy nawet rok. I płacimy wyższe raty. "Paraliż"

Już kilka miesięcy temu pojawiały się głosy, że należy to zmienić i ulżyć kredytobiorcom. Takie głosy płynęły na przykład z branży nieruchomości, PZFD wysłał nawet zawiadomienie w tej sprawie do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. 21 marca tego roku Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało projekt (datowany na 18 marca) o zmianie ustawy - Prawo bankowe i przedstawiło go do konsultacji społecznych. Czas na przesłanie uwag został właśnie skrócony. Odkrył to Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich. 

"Nieoczekiwany efekt wczorajszej decyzji RPP o podwyżce stóp procentowych - skrócone konsultacje społeczne projektu Ministerstwa Sprawiedliwości" (wpis pojawił się 8 kwietnia, RPP tak naprawdę podniosła stopy 6 kwietnia, czyli dwa dni wcześniej - red.).

W opublikowanym przez ekonomistę dokumencie czytamy: "W nawiązaniu do pisma z dnia 18 marca 2022 r., przy którym na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Rządowego Centrum Legislacji udostępniono projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo bankowe (UD358), uprzejmie informuję, że termin na zgłoszenie ewentualnych uwag został skrócony do dnia 8 kwietnia 2022 r. Skrócenie terminu konsultacji publicznych wynika przede wszystkim z faktu podwyższenia stóp procentowych". Pod komunikatem podpisał się wiceminister Marcin Warchoł. 

Same zmiany nie są rozbudowane. To tak naprawdę jedna kwestia. Resort sprawiedliwości proponuje dołączyć do ustawy jeden artykuł - 110a, który rozpoczynających spłacanie kredytu hipotecznego z pewnością ucieszy:

"W przypadku naliczenia przez bank dodatkowej opłaty lub prowizji, związanych z oczekiwaniem na wpis do księgi wieczystej hipoteki zabezpieczającej spłatę kredytu udzielonego konsumentowi, ustanawianej na rzecz tego banku, po dokonaniu wpisu opłata lub prowizja podlega zwrotowi lub zaliczeniu na poczet innych należności obciążających kredytobiorcę". 

W Ocenie Skutków Regulacji dołączonej do projektu czytamy, że "pojedynczy kredytobiorca w zależności od długości oczekiwania na wpis do księgi wieczystej może zaoszczędzić na projektowanych zmianach od ok. 500 zł do ponad 2 000 zł". 

Pomysłodawcy projektu zwracają uwagę, że proponowane zmiany nie spowodują zwiększenia ryzyka dla banków. Ubezpieczenie pomostowe i tak będzie pobierane w czasie oczekiwania na wpis do księgi wieczystej, a jeśli wpis nie zostanie dokonany, opłaty nie będą zwracane kredytobiorcom. Ci drudzy i tak zresztą poniosą pewne straty - nawet po wejściu w życie nowych rozwiązań. "Oprócz tego, że podwyżka marży zwiększa kwotę odsetek w okresie jej obowiązywania, to powoduje też spadek kwoty spłacanego w tym okresie kapitału. To z kolei wpływa na cały dalszy proces spłaty. W rezultacie nieco wyższe raty są płacone już do końca okresu spłaty" - czytamy w Ocenie Skutków Regulacji. 

Oczywiście, zmiana prawa dotyczyć będzie tylko nowych kredytobiorców. Zanim wejdzie w życie, można próbować zawalczyć o przyspieszenie wpisu do księgi - sądy uwzględniają czasem wnioski w tej sprawie, uzasadnione wyjątkowymi okolicznościami życiowymi.  

Stopy procentowe w górę. Raty kredytów też

Dla już spłacających kredyty hipoteczne głównym zmartwieniem jest teraz wzrost wysokości miesięcznych rat. To efekt rosnących stawek WIBOR, co z kolei jest skutkiem tego, że rosną stopy procentowe (i rynek spodziewa się dalszego ich wzrostu). Rada Polityki Pieniężnej w tym tygodniu, 6 kwietnia, podwyższyła główną stopę o 100 punktów bazowych - mocniej niż oczekiwano. Dzień później przewodniczący Rady i prezes NBP powiedział, że mocniejsza podwyżka wcale nie oznacza, że cykl zacieśniania polityki monetarnej zakończy się wcześniej, a pierwszych obniżek być może należy się spodziewać dopiero pod koniec przyszłego roku - o ile nic się nie zmieni. 

Adam Glapiński, prezes NBP, 7 kwietnia 2022 r.Szybki koniec podwyżek stóp? Nic z tego. Prezes NBP podał datę

Wyższe stopy procentowe stały się już tematem politycznym. Partie opozycyjne ogłaszają swoje pomysły na ulżenie kredytobiorcom. Pomysły w tym temacie mają, według doniesień medialnych, pojawiać się także w rządzie. Więcej na ten temat piszemy w poniższym tekście:

Adam Glapiński, prezes NBP, podczas konferencji prasowej po posiedzeniu RPP, 9 lutego 2022 r.Politycy chcą być 'do raty przyłóż'. Ruszają na odsiecz kredytobiorcom

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Więcej o: