Ziobro ma większą pensję niż Morawiecki. Ile w zeszłym roku zarobili ministrowie?

W roku 2021 żadne ministerstwo nie zostało nagrodzone premią. Ma to wynikać z podwyżek, które weszły w życie w sierpniu oraz obaw przed kolejną aferą, jaka miała miejsce za rządów Beaty Szydło. Mimo to ministrowie w ubiegłym roku zarobili więcej.

Jak dowiedziała się "Rzeczpospolita" decyzją premiera Mateusza Morawieckiego w ubiegłym roku zarówno ministrowie, jak i ich zastępcy nie otrzymali "premii za pracę". Podobnie było z nagrodami. Fundusz płac przeznaczony na ten cel przysługiwał tylko nielicznym resortom. 

Zobacz wideo Senator Zdrojewski o podwyżkach dla polityków

Nagrody dla ministrów. Ile pieniędzy otrzymały resorty?

Co z nagrodami? 3 miliony złotych przeznaczonych na ten cel trafiło do 581 urzędników Ministerstwa Zdrowia. Nagrody tłumaczone były "intensywną pracą podczas pandemii". 3 mln zł otrzymało również Ministerstwo Kultury. Rozdzielono je na 472 urzędników. Ministerstwo Edukacji i Nauki otrzymało 375 250 zł, które podzielono na 209 pracowników. Najbardziej hojnie nagrodzono Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Do pracowników tego resortu, jak i zagranicznych placówek (1299 osób), trafiło 6,2 mln zł nagród za "szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej, wybitne rezultaty uzyskane w ramach realizacji powierzonych zadań" - donosi "Rz".  

Mniejsze nagrody trafiły m.in. do Ministerstwa Rozwoju i Technologii, gdzie sześciu pracowników nagrodzono łączną sumą 30 500 zł. Ministerstwo Sprawiedliwości doceniło swoich pracowników średnią nagrodą w wysokości 1,4 tys. zł, a Ministerstwo Klimatu i Środowiska otrzymało 5,5 mln złotych, które trafiły do portfeli 907 pracowników. Natomiast zarówno Ministerstwo Infrastruktury, jak i Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej oraz Ministerstwo Obrony Narodowej nie otrzymały żadnych nagród.  

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Pensje polityków. Ile zarabiają ministrowie?

Jak wylicza "Rzeczpospolita" w związku z sierpniową podwyżką pensji, dzięki rozporządzeniu prezydenta, wynagrodzenie ministrów oraz wiceministrów wzrosło od 4 do 6 tysięcy złotych więcej w comiesięcznej pensji. Zasadnicza pensja polskiego polityka wynosi ponad 16 tys. zł, a premiera nawet ponad 20 tys. zł. Dochód ministrów w praktyce jest jednak większy, ponieważ większość z nich jest również posłami na Sejm (poza szefem resortu zdrowia Adamem Niedzielskim) i z tego tytułu otrzymują dietę. 

Do zasadniczej pensji (wynikającej z pełnienia roli kierowniczej w resorcie) wielu polityków, którzy mają mandat poselski, może doliczyć ponad 48 tys. zł więcej w skali roku, wynikające z diety. Według danych "Rz" w stuosobowym składzie rządu ponad połowa polityków zasiada również w parlamencie. 56 osób pełni funkcję posła, a trzy senatora. Wynagrodzenie posłów wzrosło z 8 tys. do 12,8 tys. zł, ale jeżeli poseł pełni również funkcje ministra, nie pobiera go. Pobiera za to 4 tys. diety, która jest zwolniona z podatku do kwoty 3 tys. zł.  

Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zbigniew Ziobro. Ile zarabia?

Jak wygląda zatem wynagrodzenie Zbigniewa Ziobro, który pełni funkcję ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego oraz członka Krajowego Rejestru Sądowego. Jego pensja roczna składa się według "Rz" z: wynagrodzenia ministra – 173 tys. zł (dane z 2020 r.), dodatku funkcyjnego - 72 tys. zł oraz 15 tys. zł z tytułu członkostwa w KRS. Roczny przychód Ziobry jest więc większy niż w przypadku premiera Morawieckiego.  

Więcej o: