Rosyjski polityk zapowiada, że IKEA chce wrócić do Rosji. Co na to sama IKEA?

Rosyjski minister ds. handlu Wiktor Jewtuchow podał, że IKEA zamierza ponownie otworzyć sklepy w Rosji. IKEA jednak informuje, że jej decyzja o powrocie na rosyjski rynek nie zmieniła się od początku marca.

Rosja musi mierzyć się nie tylko z sankcjami nakładanymi przez władze różnych państw. W związku z wojną w Ukrainie z kraju wycofały się liczne zagraniczne firmy. Jedną z nich jest IKEA, która 3 marca poinformowała, że wstrzymuje działalność w Rosji.

Zobacz wideo Róża Thun: Ciśniemy, żeby na Rosję zostało nałożone pełne embargo

IKEA szykuje się na powrót do Rosji? Firma odpowiada

Rosyjski minister ds. handlu Wiktor Jewtuchow ogłosił, że IKEA planuje przywrócić działalność w Rosji - podaje agencja TASS. Jewtuchow zwrócił uwagę, że IKEA wybudowała tam swoje sklepy i porzucenie ich byłoby marnotrawstwem. 

Więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

Jewtuchow utrzymuje również, że firmy międzynarodowe zawiesiły działalność w Rosji nie ze względu na "specjalną operację", jak o wojnie w Ukrainie mówią Rosjanie. Zdaniem polityka prawdziwą przyczyną były problemy z dostawami. Minister utrzymuje, że przedsiębiorstwa nie chcą się całkowicie wycofywać z Rosji, która jest dla nich dużym rynkiem. 

Redakcja Money.pl spytała przedstawicieli IKEA, jak odnoszą się do tych słów. 

W dniu 3 marca, Inter IKEA i Ingka Group, odpowiedzialne m.in. za produkcję towarów dla IKEA oraz funkcjonowanie sklepów marki, zdecydowały o wstrzymaniu działalności IKEA w Rosji i ta decyzja nie uległa zmianie

- zapewniło biuro prasowe. Jak zauważają dziennikarze, nie oznacza to, że zarząd firmy nie sonduje możliwości powrotu do Rosji. IKEA bowiem nie zaprzeczyła jednoznacznie, że rozpatruje taką ewentualność. 

Rosja chciała sklonować IKEA

W związku z wycofaniem się IKEA z Rosji, studio graficzne Luxorta-Service z Sankt-Petersburga złożyło wniosek o rejestrację logo IDEA w rosyjskim urzędzie patentowym Rospatent. Nowe logo - niebieskie litery na żółtym tle - ewidentnie nawiązują do identyfikacji sieci IKEA.

Właściciel rosyjskiego studia Konstantin Kukkoev powiedział w rozmowie z agencją RIA Novosti, że nowa firma będzie w stanie w pełni zaspokoić popyt na rosyjskim rynku po odejściu IKEA.

Więcej o: