NBP wypuścił nową monetę kolekcjonerską. "Wielcy polscy ekonomiści - Władysław Grabski"

Narodowy Bank Polski wpuścił do obiegu nową monetę kolekcjonerską o nominale 10 zł z serii o zasłużonych ekonomistach: "Wielcy polscy ekonomiści - Władysław Grabski". NBP zapowiada, że 5 maja nastąpi emisja kolejnych monet z tej serii.

Rewers monety przedstawia wizerunek Władysława Grabskiego oraz daty jego urodzin i śmierci. Na awersie widnieje cytat pochodzący z artykułu: "Wychowanie publiczne jako czynnik sanacji gospodarczej" z dzieła: "O własnych siłach. Zbiór artykułów na czasie" - podaje w komunikacie NBP.

Więcej o numizmatyce przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Paweł Kukiz: Jarosław Kaczyński nie namawiał mnie do przystąpienia do koalicji rządzącejKto szefem NBP? Kukiz: Ja zagłosuję za kandydaturą Glapińskiego

Nowa moneta NBP trafiła do obiegu

Srebrna moneta z serii: "Wielcy polscy ekonomiści - Władysław Grabski" zostanie wyemitowana w nakładzie do 10 tys. sztuk, można ją kupić za 170 zł brutto w Oddziałach Okręgowych NBP i w sklepie internetowym Kolekcjoner. Monety wyprodukowała Mennica Polska S.A. na zlecenie NBP. Dodatkowe informacje:

  • Metal: Ag 925/1000
  • Stempel: lustrzany
  • Średnica: 32,00 mm
  • Masa: 14,14 g
  • Brzeg (bok): gładki
  • Projektantka: Dominika Karpińska-Kopiec

Narodowy Bank Polski zapowiedział kolejną emisję, którą zaplanowano na 5 maja 2022 r. Tego dnia NBP wprowadzi do obiegu dwie nowe monety kolekcjonerskie o nominale 10 zł: "Leon Biegeleisen" oraz "Stanisław Lewiński".

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Prezes NBP Adam Glapiński i prezes PiS Jarosław KaczyńskiDruga kadencja Glapińskiego? "Zmiana niekorzystnie by się odbiła"

Kim był Władysław Grabski?

Władysław Grabski (1874-1938) był politykiem, działaczem społecznym i ekonomistą. Pochodził ze starej szlacheckiej rodziny. Kształcił się w Polsce, Francji oraz Niemczech. W młodości sympatyzował z ideami socjalistycznymi, ale szybko zbliżył się do nurtu narodowego. W 1905 r. został aresztowany przez władze carskie i na krótko osadzony na Pawiaku za udział w kampanii na rzecz samorządu i polonizacji instytucji publicznych w Królestwie Polskim. Trzykrotnie posłował do rosyjskiej Dumy w latach 1905-1912 - czytamy w folderze emisyjnym.

Po wybuchu I wojny światowej został członkiem Centralnego Komitetu Obywatelskiego oraz Komitetu Narodowego Polskiego. W 1918 r. przez krótki czas był więziony przez Niemców jako reprezentant orientacji antyniemieckiej. W 1919 r. zdobył mandat posła na Sejm Ustawodawczy z ramienia Związku Ludowo-Narodowego, po czym objął tekę ministra skarbu w rządzie Leopolda Skulskiego. Po raz pierwszy został premierem w okresie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. Reprezentował Polskę na międzynarodowej konferencji w Spa, jednak niepowodzenie rokowań spowodowało dymisję Grabskiego.

W latach 1923-1925 ponownie stanął na czele rządu, w którym pełnił także obowiązki ministra skarbu. Pod jego kierownictwem dokonano reformy walutowej i skarbowej, czego efektem było wprowadzenie nowej waluty - złotego, sanacja budżetu państwa i zdławienie hiperinflacji. Ustąpił ze stanowiska w 1925 r., po czym wycofał się z życia politycznego, poświęcając się pracy naukowej i publicystycznej.

Zobacz wideo Druga kadencja dla prezesa Glapińskiego to bezpieczna opcja dla rynków?
Więcej o: