Gminy odcięte od gazu. Jest decyzja premiera decyzja o przejęciu infrastruktury

Premier Mateusz Morawiecki wydał decyzję, która ma umożliwić wznowienie dostaw gazu do miejscowości, które zostały od niego odcięte po obłożeniu sankcjami jednej z firm. Infrastrukturę należącą do spółki Novatek, powiązanej z rosyjskim oligarchą, mają przejęć państwowe spółki.

Rzecznik rządu Piotr Mueller poinformował, że premier Mateusz Morawiecki wydał decyzję gwarantującą zabezpieczenie dostaw gazu do miejsc, które korzystały z dostaw od firm objętych sankcjami. Chodzi o miejscowości odcięcie od gazu na skutek nałożenia sankcji na spółkę Novatek, powiązaną z rosyjskim oligarchą.

"Spółki skarbu państwa niezwłocznie podjęły działania w celu szybkiej realizacji tej decyzji" - napisał na Twitterze.

Zdjęcie ilustracyjneŁeba i kilkanaście gmin w Polsce bez gazu. "Zostaliśmy wystawieni"

Rząd o wznowieniu dostaw gazu. Rząd: Problem dotyczy promila gmin

Decyzja pozwoli na wznowienie dostaw gazu do niektórych gmin w Polsce, do których surowiec nie jest dostarczany, ponieważ zajmowała się tym objęta sankcjami rosyjska firma Novatek Green Energy. Sytuacja z brakiem dostaw gazu dotyczy kilkunastu gmin. Stanowią one około promila wszystkich gmin w Polsce.

Objęta sankcjami spółka ma siedzibę w Krakowie, ale jest podmiotem z grupy kapitałowej Novatek. Kontroluje ją rosyjski koncern OAO Novatek, drugi największy producent gazu ziemnego w tym kraju. Firma dostarczała gaz między innymi do nadmorskiej Łeby.

Wcześniej o wznowieniu dostaw gazu zapewniał wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker. - Od pierwszych godzin wprowadzenia sankcji pracujemy nad tym, aby ten gaz jak najszybciej popłynął w te miejsca, gdzie dostarczała je firma z rosyjskim kapitałem, która teraz podlega sankcjom - powiedział. - Wspólnie z samorządem i specjalistami z rynku gazowego - ponieważ to są kwestie bardzo techniczne - pracujemy nad tym, aby ten gaz jak najszybciej w tych miejscach, gdzie dostarczała go firma objęta sankcjami, popłynął - dodał wiceminister.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Zobacz wideo Czy możemy spodziewać się wstrzymania dostaw ropy z Rosji? Hennig- Kloska: Mam wątpliwości co do tego

PGNiG zapewni dostawy gazu odbiorcom firmy Novatek

Komunikat w sprawie wydały też dwie państwowe spółki - Polska Spółka Gazownictwa oraz PGNiG Obrót Detaliczny, spółki  z Grupy Kapitałowej PGNiG. Zapewniają, że  włączają się w proces przywracania dostaw gazu mieszkańcom gmin, w których błękitne paliwo przestała dostarczać objęta sankcjami firma Novatek Green Energy.

Jak czytamy w komunikacie, Polska Spółka Gazownictwa, na podstawie polecenia Prezesa Rady Ministrów wydanego na mocy ustawy o zarządzaniu kryzysowym, niezwłocznie przystąpiła do realizacji nałożonych zadań zmierzających do przywrócenia dystrybucji gazu na terenie 10 gmin: Cegłów, Kałuszyn, Lubień Kujawski, Lubowidz, Łeba, Mieścisko, Mrozy, Polanów, Zagórów, Żuromin.

Paliwo dostarczy spółka PGNiG Obrót Detaliczny. Firmy podejmują niezbędne działania, by mieszkańcy, przedsiębiorcy i instytucje w gminach pozbawionych dostępu do gazu, mogli z niego korzystać jak najszybciej. Nie wiadomo jednak jeszcze, kiedy gaz zacznie znów płynąć do odbiorców. 

Więcej o: