Spółka największego rosyjskiego banku straciła licencję na działalność w Czechach

Sberbank stracił licencję na działalność w Czechach - poinformował Czeski Bank Narodowy. Zarejestrowana w Republice Czeskiej spółka jest powiązana z rosyjskim Sbierbankiem, w którym większość udziałów posiada rosyjski bank centralny.

Problemy czeskiej spółki zaczęły się po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Czeski Bank Narodowy wszczął postępowanie wobec Sberbanku 28 lutego. Powodem był znaczny odpływ depozytów, co było reakcją klientów na rosyjską agresję na Ukrainę. W rezultacie bank przestał być wypłacalny.

W połowie kwietnia czeski bank centralny cofnął udzieloną Sberbankowi licencję. Spółka miała 15 dni na odwołanie, jednak nie skorzystała z tej możliwości. Decyzja Czeskiego Banku Narodowego uprawomocniła się i Sberbank stracił pozwolenie na działalność w kraju. 

Zobacz wideo Grozi nam recesja techniczna i stagflacja? Kotecki: Przyjdzie silne spowolnienie gospodarcze

Czechy. Sąd wyznaczy syndyka Sberbanku

Na wniosek banku centralnego sąd wyznaczy teraz syndyka, którego zadaniem będzie spieniężenie aktywów spółki i spłata wierzytelności. Część klientów odzyskała już swoje pieniądze poprzez fundusz gwarancyjny. Wypłaty z niego mają jednak limit 2,5 miliona koron.

Jak podaje Czeska Agencja Prasowa, swoje aktywa w Sberbanku mają wciąż niektóre samorządy - na przykład kraj Wysoczyna, którego depozyty wynoszą ponad 2 miliardy koron.

Rosja, Moskwa, kolejka do bankomatu, 27 lutego 2022.Tak wygląda pierwszy poranek gospodarczego pariasa. Rubel tonie

Nadzwyczajne spotkanie ministrów UE ws. sankcji

W poniedziałek o godzinie 15 w Brukseli rozpoczęło się nadzwyczajne spotkanie unijnych ministrów do spraw energii. Główny temat to odcięcie gazu do Europy. Rosja wstrzymała dostawy do Polski i Bułgarii w ubiegłym tygodniu, bo nie zgodziły się one na nowe żądania Kremla i założenie kont w Gazprombanku, co oznaczałoby zapłatę w rublach za surowiec. W ten sposób Rosja próbuje obchodzić sankcje i nadal finansować swoją agresję na Ukrainę. Unijni ministrowie mają też dziś rozmawiać o nowych sankcjach wobec Moskwy.   

Więcej wiadomości z gospodarki i świata na stronie głównej Gazeta.pl>>>

Z nieoficjalnych informacji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że Komisja proponuje między innymi stopniowe wprowadzanie embarga na dostawy ropy z Rosji do końca roku, odłączenie największego banku Rosji od systemu SWIFT - Sberbanku - i uderzenie w przemysł chemiczny. Nadal jednak nie jest uwzględniony postulat Polski, czyli wprowadzenie embarga na dostawy gazu i objęcie sankcjami także Gazprombanku. 

Ukraina. Na zdjęciu magazyn z pszenicą na zachodzie kraju. 25 marca 2022 r.Ukraina: Rosjanie kradną nasze zboże. "To jest zwykły rabunek"

Więcej o: