Stopy procentowe znów mocno w górę. RPP podjęła decyzję

Stopy procentowe znów idą w górę. Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała na czwartkowym posiedzeniu, że główna stopa NBP wzrośnie do 5,25 proc., tj. o 75 punktów bazowych (0,75 punktu procentowego).

Stopy procentowe znów rosną. Rada Polityki Pieniężnej na czwartkowym posiedzeniu nie zaskoczyła i zarządziła kolejną podwyżkę. Tym razem niższą niż w kwietniu, bo o 75 punktów bazowych (0,75 punktu procentowego).

Od piątku 6 maja referencyjna stopa NBP będzie wynosić 5,25 proc. To najwyższy poziom od grudnia 2008 r. 

W piątek 6 maja o godzinie 15:00 odbędzie się comiesięczna konferencja prasowa prezesa NBP Adama Glapińskiego, w której będzie on komentował aktualną sytuację gospodarczą Polski.

Zobacz wideo Dlaczego banki nie chcą podnieść oprocentowania lokat? Ekspert wyjaśnia
  • Więcej o wojnie w Ukrainie przeczytaj na stronie głównej Gazeta.pl

Stopy w górę, a to nie koniec

Decyzja RPP nie do końca jest zgodna z prognozami ekonomistów. Przewidywano raczej podwyżkę o 100 punktów bazowych. Prognozowali ją analitycy z wielu banków w Polsce - m.in. Pekao, mBanku, ING Banku Śląskiego, PKO BP, Banku Millennium czy BNP Paribas.

Rada Polityki Pieniężnej podnosi stopy na ósmym posiedzeniu z rzędu. Niestety, wszystko wskazuje na to, że na majowej podwyżce się nie skończy. Według ekonomistów, podwyżki będą trwały jeszcze kilka miesięcy. Bodaj najczęściej prognozy ekspertów dla szczytu stóp oscylują obecnie wokół 7-8 proc., choć np. eksperci z ING Banku Śląskiego uważają, że "dwucyfrowe stopy procentowe w Polsce przestają być tematem teoretycznym".

  • Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Raty w górę

Poziom stóp w kraju oraz oczekiwania co do ich wysokości w najbliższej przyszłości determinują wartość stawki WIBOR (3M lub 6M), na której bazuje oprocentowanie niemal wszystkich kredytów mieszkaniowych w złotych. 

Stopy WIBOR 3M i 6M wynoszą obecnie kolejno 6,24 i 6,43 proc. Jeszcze na początku października 2021 r. (przed rozpoczęciem cyklu podwyżek stóp przez RPP) było to kolejno ok. 0,24 proc. i 0,34 proc.

Przy obecnym WIBOR-ze, rata modelowego kredytu na 300 tys. zł na 25 lat, zaciągniętego na początku 2021 r. (tj. przy rekordowo niskich stopach procentowych) z oprocentowaniem marża 2 proc. plus WIBOR 3M, wynosi ponad 2,3 zł. To o ponad tysiąc złotych więcej niż jeszcze we wrześniu 2021 r. (przed podwyżkami stóp). 

Co więcej, kontrakty FRA (Forward Rate Agreement), które można traktować jako prognozę inwestorów co do przyszłej wysokości stawek WIBOR, wskazują, że już za trzy miesiące WIBOR 3M może wynosić nawet blisko 7,85 proc., a WIBOR 6M 8,05 proc. To oznaczałoby - dla przykładu powyżej - ratę wyższą jeszcze o ok. 300 zł.

Uwaga! Warto pamiętać, że oprocentowanie kredytów uaktualniane jest co trzy lub sześć miesięcy (w zależności, czy opiera się na WIBOR 3M, czy 6M). Dlatego obecne oprocentowanie - a więc i rata - twojego kredytu może nie oddawać jeszcze w pełni aktualnego poziomu stawek WIBOR. 

Zgodnie z planem rządu, od początku 2023 r. stawka WIBOR w oprocentowaniu kredytów mieszkaniowych w złotych zostanie zastąpioną stopą POLONIA (chyba że wcześniej sektor bankowy wypracuje inne, bardziej satysfakcjonujące rząd rozwiązanie). 

Stopy w górę nie tylko w Polsce

W czwartek stopy procentowe podniósł nie tylko Narodowy Bank Polski. Jego czeski odpowiednik zdecydował o podwyżce głównej stopy o 75 punktów bazowych do poziomu 5,75 proc. Z kolei Bank Anglii podwyższył stopę bazową o 25 pb. do 1 proc.

W środę 4 maja stopy podniósł też amerykański bank centralny Fed - o 50 punktów bazowych. To najmocniejszy ruch w górę od 22 lat. Główna stopa znalazła się zatem w przedziale 0,75 - 1,0 proc. 

Więcej o: