Stopy procentowe w górę. "Coś szybko jastrząb zamienił się w gołębia" [KOMENTARZE]

Po dzisiejszym posiedzeniu RPP wracamy z poziomem stóp procentowych do czasów sprzed kryzysu finansowego - wskazują analitycy Banku Pekao. Dzisiejsza podwyżka była poniżej oczekiwań ekspertów. "Coś szybko się nasz jastrząb zamienił w gołębia" - komentuje Kierownik Zespołu Doradztwa Inwestycyjnego w BM BNP Paribas Michał Krajczewski.

Rada Polityki Pieniężnej na czwartkowym posiedzeniu zarządziła kolejną podwyżkę stóp procentowych. Tym razem stopy wzrosły o 75 punktów bazowych. Od piątku 6 maja referencyjna stopa NBP będzie wynosić 5,25 proc. To najwyższy poziom od grudnia 2008 r.

Więcej o finansach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

RPP podniosła stopy procentowe. "Czechów nie dogoniliśmy, ale może uda się na kolejnym posiedzeniu"

Ekonomiści byli raczej zgodni co do tego, że RPP podniesie stopy procentowe o 100 pb. "Funkcja reakcji Rady wciąż wymyka się prognozującym, ale kierunek jest jasny. Po dzisiejszym posiedzeniu wracamy z poziomem stóp procentowych NBP (referencyjna: 5,25 proc.) do czasów sprzed kryzysu finansowego" - piszą eksperci Banku Pekao.

Referencyjna stopa NBP jest obecnie niższa niż w Czechach. "Czechów nie dogoniliśmy, ale może uda się na kolejnym posiedzeniu. Przypomnijmy jednak, że świetne wyniki gospodarki w I kwartale to lusterko wsteczne" - wskazują analitycy mBanku.

Zdaniem ekonomistów z ING Banku, stopy procentowe będą nadal rosnąć - docelowo do poziomu 8,5 proc. na przełomie 2022/2023 r. "Większość argumentów, które prezes Glapiński wymienił w kwietniu, materializuje się ('inflacja ma tendencje do wzrostu', uporczywość inflacji, ekspansja fiskalna, mocne PKB, wojna)" - czytamy we wpisie na Twitterze. Z kolei Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas prognozuje, że docelowa stopa referencyjna wyniesie 8 proc.

Wysokość czwartkowej podwyżki stóp jest niższa od oczekiwań rynku. "Coś szybko się nasz jastrząb zamienił w gołębia" - komentuje Kierownik Zespołu Doradztwa Inwestycyjnego w BM BNP Paribas Michał Krajczewski. Jednak jest to już ósma podwyżka z rzędu, która przełoży się na wyższe raty kredytów. "Wobec poziomu z sierpnia 2021 gdy prezes NBP twierdził, że podwyżki to byłby 'szkolny błąd' rata, wzrasta o około 65 proc." - pisze analityk rynków finansowych, Zastępca Dyrektora Instytutu Obywatelskiego Andrzej Domański. 

Prezes NBP Adam Glapiński: Mogą mnie państwo zakwalifikować jako jastrzębia lecącego z przodu przed tym stadkiem

Mianem jastrzębi w polityce monetarnej określa się zwolenników jej zaostrzania, czyli m.in. podnoszenia stóp. Po drugiej stronie są gołębie - oni opowiadają się za łagodną polityką, czyli niższymi stopami. Na konferencji prasowej w marcu tego roku Adam Glapiński wielokrotnie powtarzał, że on oraz wszyscy inni członkowie Rady Polityki Pieniężnej są  jastrzębiami. 

RPP jest nastawiona jastrzębio. Taka jest oczywista sytuacja, tak trzeba działać i przez dłuższy czas tak jeszcze będzie. W kolejnych miesiącach będą dalsze podwyżki
Będziemy się jeszcze utrzymywać w cyklu podwyżek, trudno powiedzieć, jak długo. Jesteśmy zdeterminowani, żeby ograniczać inflację i umacniać złotego
Mogą państwo zakwalifikować wszystkich członków RPP jako jastrzębi, a mnie jako jastrzębia lecącego z przodu przed tym stadkiem
Będziemy [w duszeniu inflacji - red.] konsekwentni i nieustępliwi. Stoję przed państwem jako jastrząb na czele jastrzębiej Rady Polityki Pieniężnej

- to tylko wybrane cytaty z marcowej konferencji prasowej szefa NBP. Więcej w poniższym artykule: 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Druga kadencja dla prezesa Glapińskiego to bezpieczna opcja dla rynków?
Więcej o: