To nie koniec. Stopy procentowe pójdą jeszcze w górę. Borys: W trzy miesiące do 7,5 proc.

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała, że stopy procentowe wzrosną o trzy czwarte punktu procentowego. Ekonomiści spodziewają się dalszych podwyżek. Szef Polskiego Funduszu Rozwoju prognozuje, że stopa wzrośnie do 7,5 proc. w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

Rada Polityki Pieniężnej zarządziła w czwartek na posiedzeniu podwyżkę stóp procentowych o 75 punktów bazowych. Od piątku 6 maja referencyjna stopa NBP będzie wynosić 5,25 proc. To najwyższy poziom od grudnia 2008 r. 

Więcej o wczorajszej decyzji Rady Polityki Pieniężnej dowiemy się w piątek po godzinie 15.00, podczas zaplanowanej konferencji prezesa NBP Adama Glapińskiego.

Zobacz wideo Czy czekają nas stopy procentowe powyżej 6 proc.? Pytamy eksperta

Stopy procentowe dalej w górę

Ekonomista w Santander Bank Polska Grzegorz Ogonek powiedział, że większość ekspertów spodziewała się podwyżki stóp takiej, jak w kwietniu, czyli o jeden punkt procentowy. Dodał, że w opublikowanym po posiedzeniu Rady komunikacie nie znalazły się informacje, które by tłumaczyły mniejszą skalę podwyżki.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Grzegorz Ogonek uważa, że dalsze podwyżki stóp procentowych są przesądzone. Spodziewa się, że w tym cyklu podwyżek podstawowa stopa procentowa NBP zostanie podwyższona do poziomu 6,5 procent.

Szef PFR o podwyżkach stóp procentowych

Również szef PFR, Paweł Borys skomentował podniesienie stóp procentowych. Powiedział PAP, że mniejsza podwyżka od poprzednich oznacza, że kolejne mogą być dokonywane jeszcze mniejszymi ruchami po 25-50 punktów bazowych - podaje Bankier.pl. 

Borys dodał, że rynek wycenia wzrost stóp procentowych do 7,5 proc. w ciągu trzech miesięcy. Ich spadek prognozuje jednak dopiero na 2024 rok. Szacuje też, że szczyt inflacji przypadnie na III kwartał tego roku

Kolejne decyzje RPP powinny w większym stopniu zależeć nie od bieżących danych, tylko prognozowanych na drugą połowę 2022 i 2023 rok

- powiedział Paweł Borys.

Więcej o: