Rząd zapowiada 14. emerytury dla zupełnie nowej grupy. "Nasi kochani seniorzy nie muszą składać wniosków"

14. emerytury trafi do zupełnie nowej grupy zawodowej, rolników - ogłosili przedstawiciele rządu podczas wtorkowej konferencji. Wiadomo już kiedy ruszy wypłata świadczeń. Jak potrzebę wypłaty pieniędzy seniorom tłumaczą Mateusz Morawiecki, Henryk Kowalczyk i Marlena Maląg?

Premier Mateusz Morawiecki, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk i szefowa resortu rodziny Marlena Maląg wzięli udział w konferencji prasowej, której tematem były czternaste emerytury. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami wypłata świadczeń ma ruszyć w sierpniu tego roku. Odpowiedni projekt ustawy ma zostać przyjęty przez rząd we wtorek.

Zobacz wideo Marek Sawicki był gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl (17.05)

14. emerytura dla seniorów. Przez "turbulencje gospodarcze"

- Mamy czas szczególny, kiedy Rosja dopuszcza się zbrodni wojennych i mamy do czynienia z perturbacjami na rynku surowców. Turbulencje gospodarcze są rzeczywiście bezprecedensowe i uderzają w model gospodarczy wielu przedsiębiorców - mówił premier Mateusz Morawiecki, tłumacząc potrzebę wprowadzenia nowego świadczenia. - Organizacja życia i państwa uwzględnia potrzeby tych najbardziej poszkodowanych - przeprowadziliśmy już Emeryturę Bez Podatku do 2500 zł, to też obniżka podatku aktualnie do 12 proc. od 1 lipca - wzrost emerytury netto - stwierdził.

Szef rządu nie wspomniał jednak, że z początkiem roku wprowadzono nowe zasady rozliczania składki zdrowotnej. Emeryci, podobnie jak zatrudnieni na etacie, odprowadzają z tego tytułu 9 proc. od dochodu. 

Czternaste emerytury także dla rolników

Obecny na konferencji Henryk Kowalczyk zapowiedział dwie istotne zmiany dla rolników. Po pierwsze będą oni mogli przechodzić na emerytury bez konieczności przekazywania gospodarstwa następcy. Do tej pory było to wymogiem. Po drugie 14. emerytura zostanie też wypłacona rolnikom-emerytom. 

- Dla wszystkich rolników będzie 14. emerytura, to pomoc dla nich w tych trudnych czasach - stwierdził. Wyjaśnił też, że przed kilkoma tygodniami parlament przyjął ustawę o tym, że rolnicy mogą przechodzić na emeryturę bez konieczności przekazywania gospodarstwa. - To jest realizacja sprawiedliwości dziejowej - ocenił Kowalczyk. 

Maląg: wypłaty ruszą w sierpniu

Szefowa resortu rodziny potwierdziła informacje, które pojawią się wcześniej. Wypłaty czternastych emerytur ruszą już w sierpniu. 

- Nasi kochani seniorzy nie muszą składać wniosków - stwierdziła. - Solidarność międzypokoleniowa dla rządu to nie są tylko słowa, to są również czyny. Polityka senioralna za rządów naszych poprzedników to wysoki wiek emerytalny i niskie emerytury. My z tej drogi zeszliśmy, przywracając między innymi wiek emerytalny - dodała. 

Więcej o gospodarce przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dla kogo 14. emerytura?

Projekt ustawy, którą we wtorek przyjąć ma rząd, przewiduje, że dodatkowe świadczenie ma trafić do osób, których emerytura lub renta nie przekracza 2,9 tys. zł brutto. Tak jak w latach poprzednich będzie tu obowiązywał mechanizm "złotówka za złotówkę". Jeżeli świadczeniobiorca przekroczy tę kwotę, to 14. emerytura będzie wypłacana w wysokości najniższej emerytury, ale pomniejszonej o różnicę między wysokością emerytury lub renty a kwotą 2,9 tys. zł.

Pieniędzy nie otrzymają jednak wszyscy. Projekt zakłada bowiem, że minimalna kwota świadczenia musi wynosić 50 złotych. Jeżeli "czternastka" będzie niższa od tej kwoty, nie zostanie wcale przyznana. 14. emerytura nie przysługuje również osobom, którym zawieszono prawa do uzyskania świadczenia na dzień 31 lipca 2022 r. oraz takim, które otrzymują emerytury lub renty w wysokości powyżej 4188,44 zł.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: