Wakacje 2022. Polacy planują wydać mniej niż przed pandemią. Co czwarty zostanie w domu [BADANIE]

Na tegoroczne wakacje Polacy planują wydać średnio 2700 zł. To ponad 600 zł mniej niż przed pandemią - wynika z Barometru Providenta. Prawie co czwarty z nas spędzi urlop w domu. Wyraźnie spadła również popularność zagranicznych wycieczek.

Badanie Barometr Providenta na grupie niemal 1,1 tys. osób zostało przeprowadzone w czerwcu br. Okazuje się, że Polacy w tym roku chętniej spędzą wakacje w Polsce. Mimo wysokich cen paliw, ponad połowa ankietowanych zamierza wyjechać na urlop własnym samochodem. Tylko niecałe 30 proc. zdecyduje się na pociąg, samolot czy autobus - podaje Stockwatch.pl, który powołuje się na badanie.

Polacy wolą podróże po Polsce. Ale nie wszystkich stać na wakacje

- W tym roku na wakacje zamierzamy wydać ok. 2,7 tys. zł na gospodarstwo domowe. Jest to kwota wyższa niż w trakcie pandemii. Natomiast w porównaniu z okresem przedpandemicznym jest o ponad 600 zł niższa - powiedziała Karolina Łuczak, rzeczniczka Provident Polska.

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

W tym roku na wakacje wyjedzie ok. 66 proc. ankietowanych. Niemal co czwarty Polak zamierza jednak spędzić urlop w domu. Z tej grupy aż 66 proc. osób zadeklarowało, że nie ma środków na wyjazd, a 25 proc. nie odczuwa potrzeby wyjazdu.

Z Barometru Providenta wynika również, że wyraźnie spadła popularność zagranicznych wycieczek. Przed pandemią na wakacje poza Polską wybierało się średnio 32 proc. badanych. Odsetek ten spadł dziś do 18 proc.

Bon turystyczny na wakacje po Polsce. Komu przysługuje?

Wybierając się w podróż po Polsce warto pamiętać o bonie turystycznym. To 500 zł, którymi można zapłacić m.in. za pobyt w hotelu, gospodarstwie agroturystycznym, campingu czy pensjonacie. Możemy nim zapłacić także za imprezy turystyczne, które są realizowane przez organizacje pożytku publicznego lub przedsiębiorcę turystycznego.

Bon turystyczny przysługuje rodzicom, którzy mają co najmniej jedno dziecko w wieku poniżej 18 lat. Na każde dziecko przypada po 500 zł. Natomiast jeśli dziecko posiada orzeczenie o niepełnosprawności, wówczas przysługuje na nie 1000 zł.

Podmiotów akceptujących bony turystyczne jest sporo. Wśród nich są m.in. pensjonaty, szlaki turystyczne, muzea, baseny i parki rozrywki. Ich listę można sprawdzić pod TYM adresem. Przed wyjazdem trzeba pamiętać o aktywacji bonu.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Na wakacje samochodem czy też samolotem - co się bardziej opłaca? Pytamy eksperta
Więcej o: