Sprawa Amber Gold. Przełomowy wyrok sądu. Poszkodowani mają dostać pieniądze od Skarbu Państwa

Sąd Okręgowy w Warszawie przyznał odszkodowania dla poszkodowanych przez Amber Gold. 206 klientów firmy łącznie otrzyma 20 mln zł od Skarbu Państwa. Wyrok jest nieprawomocny.

W piątek Okręgowy Sąd w Warszawie przyznał odszkodowania 206 oszukanym przez Amber Gold klientom. Skarb Państwa wypłaci od 8 tys. do nawet 1 mln zł. Łącznie suma odszkodowań sięgnie 20 mln zł. Wyrok jest nieprawomocny. 

Zobacz wideo Tusk na spotkaniu liderów opozycji skomentował szczyt NATO w Madrycie

Odszkodowania za Amber Gold

Jak podaje Interia za PAP, odczytanie wyroku z uzasadnieniem trwało dwie godziny, ponieważ sąd odczytywał każdą z ponad 200 osób z przyznaną jej kwotą odszkodowania. 

Sąd w lwiej części uwzględnił żądania, które stały się przedmiotem niniejszego procesu grupowego

- powiedział w ustnym uzasadnieniu orzeczenia sędzia Tomasz Gal. Podkreślił, że "głównym problemem i Źródłem bezprawności w tej sprawie jest to, że rzeczywiste czynności śledztwa o charakterze prawidłowym zostały podjęte ze znaczną zwłoką przez organy ścigania i na tym polega złożony charakter bezprawności Skarbu Państwa".

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Proces cywilny, który rozpoczął pozew grupowy klientów Amber Gold, miał początek w listopadzie 2017 roku. Łącznie o odszkodowanie ubiegało się 246 podmiotów, ale liczba osób była większa, bo wśród nich były małżeństwa. To osoby, które  zawarły umowy z Amber Gold od stycznia 2010 do sierpnia 2012 roku. W tym okresie bowiem prokuratura wiedziała już o nieprawidłowościach w firmie, o czym poinformowała ją Komisja Nadzoru Finansowego. Sąd za zasadne uznał roszczenia 206 pozywających

Według początkowych informacji poszkodowani ubiegali się o 26,5 mln zł. Kwota jednak mogła być pomniejszona o wypłaty otrzymane przez członków grupy od syndyka. Kwotę 20 mln zł oszacował pełnomocnik powodów, mec. Tomasz Krawczyk. Jak dodał, szczegóły poznam po dokładnym podsumowaniu i podliczeniu zasądzonych odsetek liczonych od różnych terminów. 

Afera Amber Gold. Wyrok zapadł po 10 latach

Marcin P. i Katarzyna P. trafili do aresztu w 2013 roku. Mężczyzna nie opuścił celi do dzisiaj, jego żona wyszła z aresztu w październiku 2021 roku.

Pierwszy wyrok w sprawie małżeństwa zapadł w 2019 roku. Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał Marcina P., twórcę Amber Gold, na 15 lat więzienia, a Katarzynę P. na 12,5 roku. W prawomocnym wyroku apelacyjnym kara dla Marcina P. została utrzymana, Katarzyna P. usłyszała wyrok o rok krótszy - 11,5 roku.

Według prokuratury twórcy Amber Gold w latach 2009-12 w ramach tzw. piramidy finansowej oszukali w sumie ponad 18 tysięcy klientów spółki, doprowadzając do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości prawie 851 milionów złotych.

Amber Gold to firma, która miała inwestować w złoto i inne kruszce. Działała od roku 2009, a klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji. Ostatecznie w sierpniu 2012 roku ogłosiła likwidację, a tysiącom klientów nie wypłaciła powierzonych jej pieniędzy ani odsetek od nich.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: