Świadczenia urlopowe mogą być przyznawane w firmach, które zatrudniają mniej niż 50 pracowników, gdy przedsiębiorstwo zrezygnowało z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Świadczenie urlopowe ma możliwość jednorazowo otrzymać każdy pracownik, który wybiera się na urlop trwający minimum 14 dni kalendarzowych.
W związku z tym, że dofinansowanie to nie jest wypłacane z funduszu socjalnego, przysługuje wszystkim pracownikom, bez względu na ich sytuację finansową. Dodatkowo wypłata świadczenia nie jest uzależniona od stażu pracy.
Firmy nie mają jednak obowiązku wypłacania takiego świadczenia - ma ono charakter dobrowolny. Pracodawca ma jednak obowiązek poinformować pracowników, o tym, że nie będzie wypłacać dodatkowego świadczenia urlopowego najpóźniej do 31 stycznia.
Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Świadczenie urlopowe zależy od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Infor.pl wyliczył, ile wyniesie maksymalna kwota tego świadczenia w 2022 roku:
a) dla pracowników zatrudnionych w normalnych warunkach:
b) dla pracowników wykonujące prace w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze:
c) dla pracowników młodocianych:
Świadczenie urlopowe powinno zostać wypłacone nie później niż w ostatnim dniu poprzedzającym początek urlopu wypoczynkowego. Świadczenie to nie podlega również składkom na ubezpieczenie społeczne pracowników.