Ceny gazu. Rząd planuje przedłużyć taryfy do 2027 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wzmocnienia bezpieczeństwa gazowego państwa w związku z sytuacją na rynku gazu - przekazał we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. Taryfowane ceny gazu dla gospodarstw domowych mają zostać przedłużone do końca 2027 r.

Projekt ustawy opracowany przez Ministerstwo Klimatu zakłada m.in. przedłużenie ochrony taryfowej URE dla gospodarstw domowych i strategicznych instytucji pożytku publicznego do 31 grudnia 2027 r.

- Taryfy gazowe będą objęte ochroną, tak jak do tej pory. Będzie można z budżetu państwa dopłacać do taryf, aby ceny gazu nie były podwyższane, jak to wynika wprost z uwarunkowań rynkowych, ale żeby można było poprzez specjalne mechanizmy państwowe zabezpieczać przed wzrostem cen gazu dla konsumentów - powiedział na konferencji prasowej rzecznik rządu.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Możliwość ogłaszania stanu kryzysowego i wprowadzenie definicji bezpieczeństwa gazowego państwa

Projekt ma przewidywać zawieszenie obowiązku sprzedaży gazu przez giełdę (tzw. obliga giełdowego) w przypadku ogłoszenia stanu kryzysowego, lub możliwość zmiany w 2022 i w 2023 r. przez ministra właściwego ds. energii poziomu tego obliga.

Przepisy mają wydłużyć z 40 do 45 dni okres, w którym zapasy obowiązkowe gazu powinny móc zostać dostarczone do systemu gazowego. Rząd chce również wprowadzić możliwość ogłaszania przez ministra na określony czas stanu kryzysowego w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2017 r. ws. środków zapewniających bezpieczeństwo dostaw gazu.

Ponadto projekt zakłada wprowadzenie definicji bezpieczeństwa gazowego państwa, wzorowanej na definicji bezpieczeństwa energetycznego. Ma to na celu :uwzględnienie elementu perspektywicznego pokrycia zapotrzebowania odbiorców na gaz ziemny oraz aspektu ekonomicznego. W efekcie, zmiana ta uszczelni system ochrony odbiorców obejmując nim również sytuacje skokowego wzrostu cen" - czytamy w projekcie ustawy.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo "Co tak drogo?". Nowy cykl Gazeta.pl sprawdza, czy z drożyzną da się walczyć. Zaczynamy od schabowego
Więcej o: