Projekt ustawy opracowany przez Ministerstwo Klimatu zakłada m.in. przedłużenie ochrony taryfowej URE dla gospodarstw domowych i strategicznych instytucji pożytku publicznego do 31 grudnia 2027 r.
- Taryfy gazowe będą objęte ochroną, tak jak do tej pory. Będzie można z budżetu państwa dopłacać do taryf, aby ceny gazu nie były podwyższane, jak to wynika wprost z uwarunkowań rynkowych, ale żeby można było poprzez specjalne mechanizmy państwowe zabezpieczać przed wzrostem cen gazu dla konsumentów - powiedział na konferencji prasowej rzecznik rządu.
Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Projekt ma przewidywać zawieszenie obowiązku sprzedaży gazu przez giełdę (tzw. obliga giełdowego) w przypadku ogłoszenia stanu kryzysowego, lub możliwość zmiany w 2022 i w 2023 r. przez ministra właściwego ds. energii poziomu tego obliga.
Przepisy mają wydłużyć z 40 do 45 dni okres, w którym zapasy obowiązkowe gazu powinny móc zostać dostarczone do systemu gazowego. Rząd chce również wprowadzić możliwość ogłaszania przez ministra na określony czas stanu kryzysowego w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2017 r. ws. środków zapewniających bezpieczeństwo dostaw gazu.
Ponadto projekt zakłada wprowadzenie definicji bezpieczeństwa gazowego państwa, wzorowanej na definicji bezpieczeństwa energetycznego. Ma to na celu :uwzględnienie elementu perspektywicznego pokrycia zapotrzebowania odbiorców na gaz ziemny oraz aspektu ekonomicznego. W efekcie, zmiana ta uszczelni system ochrony odbiorców obejmując nim również sytuacje skokowego wzrostu cen" - czytamy w projekcie ustawy.
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina