Gwałtowny spadek na złotym. W środę ważna decyzja Fed, która wpłynie też na polską walutę

Złoty w parę godzin wyraźnie się osłabił względem głównych walut. Obecnie tempo zmian jest już jednak mniejsze i stabilniejsze niż rano. W środę wieczorem mogą czekać nas jednak kolejne zawirowania. Amerykański bank centralny zdecyduje najprawdopodobniej o kolejnej podwyżce stóp procentowych, co może osłabić naszą walutę względem dolara.
Zobacz wideo Z czego rezygnujemy w dobie inflacji? Sonda

Złoty z gwałtownym spadkiem

Średnio 5 groszy względem głównych światowych walut straciła w środę polska waluta. Dolar rano kosztował 4,69 zł, by tuż po 16.00 przebić 4,74 zł. W takich samych godzinach rósł frank, który skoczył z 4,87 na 4,92 zł. W przypadku euro był to wzrost z 4,75 na 4,80 zł. Najmocniej podrożał jednak funt, z 5,65 do 5,71 zł. 

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

Po 16.00 sytuacja się ustabilizowała. Wahania są znacznie mniejsze niż rano. Dolar kosztuje 4,73 zł, euro wyceniane jest na 4,79 zł, a za funta zapłacimy 5,69 zł. Z kolei frank szwajcarski kosztuje 4,90 zł (stan na 17.30 27.07.2022).

W środę jednak złoty może znów mocno stracić w parze z dolarem. Fed o 20.00 ma ogłosić decyzję ws. stóp procentowych. W czerwcu podniósł je o 75 punktów bazowych, do poziomu między 1,5 a 1,75 proc. To była najmocniejsza podwyżka od 1994 roku i powrót do poziomu stóp niewidzianego od czasu wybuchu pandemii koronawirusa.

Fed zdecyduje o podwyżce stóp procentowych

Jerome Powell, prezes Fed w czerwcu sugerował, że stopy procentowe mogą wzrosnąć o 50 punktów bazowych. Inflacja w USA w czerwcu sięgnęła jednak 9,1 proc., co skłoniło analityków do zrewidowania w górę swoich prognoz - pisze "Rzeczpospolita". Tak wysoki wzrost cen ostatni raz Amerykanie odczuwali 40 lat temu. 

W związku z tymi danymi analitycy spodziewają się, że Komitet Otwartego Rynku Rezerwy Federalnej (FOMC) podniesie główną stopę procentową o 75 punktów bazowych.

"O ile obecnie główna stopa procentowa w USA wynosi 1,5 -1,75 proc., to rynek kontraktów terminowych sugeruje, że na koniec roku jej górny przedział powinien sięgać 3,5 proc. Na jesieni tempo podwyżek stóp procentowych może więc zwolnić. Zebrane przez agencję Bloomberga prognozy analityków dla stóp w USA na koniec roku wahają się natomiast od 2 proc. do 4,5 proc. To, kiedy Fed przerwie cykl podwyżek, będzie zależało m.in. od ryzyka recesji" - pisze "Rz".

Według ekspertów podniesienie stóp procentowych przez Fed będzie oznaczało najprawdopodobniej dalsze osłabienie złotego. Zacieśnianie polityki finansowej USA przez ostatnie miesiące przyniosło bowiem wyraźnie wzmocnienie dolara w stosunku do większości walut. Od początku roku złoty stracił do "zielonego" 12,3 proc. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: