'Co tak drogo?'. Jak mądrze oszczędzać pieniądze? 'Brzucha się nie oszuka'

"Nie mam żadnych oszczędności", "Rok temu dało się coś odłożyć, teraz jest ciężko" - tak odpowiadają Polacy zapytani w programie Gazeta.pl "Co tak drogo?". A może jednak, nawet mimo najwyższej w tym wieku inflacji, coś da się zrobić, żeby w naszych portfelach i na kontach zostało choć trochę więcej pieniędzy.
Zobacz wideo

"Co tak drogo". Inflacja w Polsce najwyższa od 25 lat

Inflacja w Polsce w lipcu wyniosła 15,6 proc. - wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. To kolejny rekord XXI wieku. Tempo wzrostu cen jest najwyższe od ponad 25 lat.

Na lipcową inflację 15,6 proc. największy wpływ miały zmiany cen w zakresie kosztów utrzymania mieszkania, żywności i transportu. Przykładowo, cukier podrożał przez rok o ponad 47 proc., tłuszcze roślinne o ok. 46 proc., mąka o blisko 39 proc., a pieczywo i drób o ok. 29 proc. Do tego dochodzą np. skok cen opału (wzrost cen aż o ponad 131 proc. przez rok!), gazu (ok. 45 proc.) czy paliw (blisko 37 proc.)

Polacy są zmuszeni coraz bardziej zaciskać pasa. Jak wynika z cyklicznego raportu "Bieżące nastroje konsumenckie. Na czym Polacy oszczędzają?" UCE Research i Grupy Blix, już aż 60 proc. badanych Polaków ogranicza swoje wydatki. Oszczędności na zakupach nie deklaruje tylko ok. 26 proc. respondentów. Z badania wynika, że przez rok odsetek osób deklarujących oszczędności wzrósł o połowę.

  • Więcej o inflacji przeczytaj na stronie głównej Gazeta.pl

Inflacja rośnie, na zakupy trzeba wydawać coraz więcej.Inflacja najwyższa od ćwierć wieku i ma wciąż rosnąć. Polacy tną wydatki

"Co tak drogo?" pyta jak oszczędzać w dobie wysokiej inflacji?

Czy Polacy są w stanie oszczędzać w dobie inflacji? W programie "Co tak drogo?" zapytaliśmy o to przechodniów. Wielu mówi, że niestety jest to bardzo trudne, choć pojawiają się i odpowiedzią, że jest to możliwe pod warunkiem odpuszczenia sobie niektórych zakupów. "Nie ma już tak dobrze jak kiedyś", "brzucha się nie oszuka" - usłyszeliśmy na warszawskich ulicach, choć jednocześnie dowiedzieliśmy się też, że "każdy powinien odkładać bez względu na sytuację".

Jak oszczędzać i czy można nie stracić oszczędności w dobie ponad 15-procentowej inflacji? Na te i inne pytania w drugiej części najnowszego odcinka programu "Co tak drogo?" odpowiada Tomasz Jaroszek, bloger finansowy, twórca Doradca.tv.

Emisja nowego odcinka "Co tak drogo?" w czwartek o godz. 12.00 na stronie głównej Gazeta.pl.

W poprzednich odcinkach programu mówiliśmy m.in. o cenach warzyw, jedzeniu na mieście,oszczędnościach na wakacjach czy o tym, z czego rezygnują Polacy z powodu inflacji.

  • Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zakupy w czasie wysokiej inflacji, zdjęcie ilustracyjne.Koszyk cen: nowy rekordzista podwyżek. "Cukru sprzedało się ponad 13 mln kg"

Więcej o: