Liczący niecałe 170 kilometrów interkonektor po stronie polskiej jest zlokalizowany w województwie podkarpackim - przebiega przez trzy gminy Sanok, Bukowsko oraz Komańcza i ma długość ponad 60 kilometrów. Jego długość po stronie słowackiej wynosi ponad sto kilometrów. To połączenie dwukierunkowe, którym rocznie będzie można tłoczyć blisko sześć miliardów metrów sześciennych gazu w kierunku Polski i blisko pięć miliardów w stronę słowacką. Połączenie ma zabezpieczyć dostawy surowca w sytuacjach kryzysowych oraz umożliwić eksport gazu z Polski dostarczanego przez terminal LNG w Świnoujściu.
Przy okazji uroczystości oddania gazociągu Polska-Słowacja premier Mateusz Morawiecki spotka się z szefem słowackiego rządu Eduardem Hegerem, by omówić relacje dwustronne oraz najważniejsze zagadnienia dotyczące sytuacji międzynarodowej. Premierzy mają także rozmawiać o dalszej pomocy dla Ukrainy broniącej się przed rosyjską inwazją, a także o współpracy w sferze bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa energetycznego.
Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl
Ostatnio premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z szefem słowackiego rządu Eduardem Hegerem 22 kwietnia w Lubowli, w ramach trzecich polsko-słowackich konsultacji międzyrządowych.
- Rozmawialiśmy bardzo konkretnie o tym, jak wraz z otwarciem interkonektora gazowego między Polską a Słowacją, pomóc Słowacji uniezależnić się także od rosyjskiego gazu. Na tym polega prawdziwa solidarność. Zrobimy to. Obiecałem panu premierowi tego typu wsparcie - zapewniał w kwietniu Mateusz Morawiecki.
Premier Słowacji Eduard Heger zaznaczył, że w kontekście energetyki Polska jest kluczowym partnerem jego kraju. - Potrzebujemy mieć pewność, by kraje, które nas otaczają, były stabilnymi partnerami, jeśli chodzi o dostawy gazu - mówił wtedy szef słowackiego rządu. W jego ocenie, w kontekście współpracy energetycznej Polska jest przyjacielem Słowacji.
Budowa gazowego interkonektora (gazowego połączenia) ze Słowacją ruszyła w Polsce oficjalnie 6 września 2019 roku. Interkonektor - wspólna inwestycja Gaz-Systemu i słowackiego Eustreamu - ma stać się głównym gazowym szlakiem z Polski na południe.
Słowacy rozpoczęli budowę rok przed Polakami. Mieli jednak do ułożenia więcej, bo aż ok. 106 km rury z węzła w Velkich Kapuszanach do granicy. Polski odcinek gazociągu jest dwa razy krótszy. Trasa od podkarpackiego węzła Strachocina do granicy ma około 59 km.