"Grunwald na giełdzie!", gwałtowny spadek WIG20. Po zapowiedzi nowego podatku Sasina kurs runął

"Grunwald na giełdzie! WIG spadł do poziomu 1410 pkt", "Mamy 'efekt Sasina'" - to tylko niektóre z licznych komentarzy po zapowiedziach ministra aktywów państwowych Jacka Sasina o nowym podatku od zysków nadzwyczajnych. Od razu odbiło się to na giełdzie. "To smutny dzień w historii GPW, który w przyszłości wywoła wiele problemów" - komentuje ekonomista Paweł Biedrzycki.

Podatek od nadzwyczajnych zysków jest przewidziany dla wszystkich firm zatrudniających ponad 250 osób i mających roczny obrót na poziomie wyższym niż 50 mln euro - ustalili dziennikarze "Rzeczpospolitej". Przedsiębiorcy musieliby zapłacić 50 proc. podatku od nadmiarowych zysków. Łukasz Olejnik z PO mówi wprost, że - jesli projekt przejdzie - "PiS będzie teraz łupić duże prywatne firmy". 

Zobacz wideo Jak zachęcać ludzi do oszczędzania energii?

Jacek Sasin zapowiedział nowy podatek

"Dziennik Gazeta Prawna" uzupełnia, że danina ta może ulec pomniejszeniu, jeśli część środków zostanie przeznaczona na inwestycje kluczowe z perspektywy rozwoju i strategicznego bezpieczeństwa kraju, a także będzie opcja odroczenia zapłaty tej daniny do czasu unormowania się sytuacji płynnościowej tych podmiotów. 

W efekcie tych zapowiedzi w poniedziałek ostre spadki na GPW kursów akcji zaliczyły m.in. spółki energetyczne. "Kurs runął dopiero po informacji, że podatek będzie dotyczył wszystkich spółek zatrudniających 250+ osób (a np. PGE taniała od rana)" - przekazuje Michał Żuławiński ze Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. Wśród najmocniej taniejących spółek znalazł się np. producent papieru Arctic Paper. 

Nowy podatek od razu odbił się na giełdzie

"Grunwald na giełdzie! WIG spadł do poziomu 1410 pkt. Złoty jest najtańszy w historii, od początku roku stracił do dolara 21 proc., a w pisie bal na Titanicu i radość z faktu, że proputinowska prawica wygrała we Włoszech", "Drodzy inwestorzy, walka przy waszym boku to był zaszczyt. Teraz czas na "ostatnią wieczerzę" - to inne z komentarzy.

"Sasin poprowadził WIG20 na Grunwald. Spadek WIG20 od styczniowej górki do poziomu 1410 pkt. wynosi aż 42 proc. - najwięcej na świecie wśród ważniejszych benchmarków, nie licząc marginalizowanego moskiewskiego MOEX-u (-48%)" - zauważa Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl

Ekonomiści zauważają przede wszystkim, że to fatalna wiadomość dla polskich przedsiębiorców. "Nowy podatek to cios w biznesy cykliczne, które po 1-2 tłustych latach muszą przetrwać 3-5 lat chudych. Czekają nas duże zaniedbania inwestycyjne w takich spółkach, a w przyszłości problemy finansowe. To smutny dzień w historii GPW, który w przyszłości wywoła wiele problemów" - wyjaśnia Paweł Biedrzycki, ekonomista i redaktor naczelny portalu StrefaInwestorow.pl. 

Nowy podatek. Na giełdzie "efek Sasina"

"Rząd Morawieckiego i Sasina zachęcał, abyśmy oszczędności (zjadane przez PiSinflacje) lokowali w PPK. Teraz zabiera nam zysk naszych spółek w formie ekstrapodatku, aby rozdawać naszą kasę jako 'dar od rządu'. Przy okazji zdemolowali banki, rynek kapitałowy i PLN" - komentuje ekonomista Jakub Karnowski.  

Wśród oburzonych nowym podatek i konsekwencji, jakie wywołało to na rynkach, można zaobserwować zdecydowaną krytykę w stronę ministra aktywów państwowych Jacka Sasina. "Mieliśmy jednostkę ‘Jeden Sasin’ (70 mln), a teraz mamy ‘Efekt Sasina’ (spadek o 2,5 proc.) Ten gość, czego się nie dotknie, to zamienia w guano" - zauważa przedsiębiorca Aleksander Twardowski. 

Więcej o: