Rząd przyjął projekt ustawy ws. zamrożenia cen energii. Dodano nowy limit dla rodzin i rolników

- Mamy projekt ustawy, który gwarantuje do określonej ilości kilowatogodzin stałe ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych - powiedział na antenie TVP rzecznik rządu Piotr Müller. Poinformował także, że Rada Ministrów wyraziła zgodę na połączenie Orlenu i PGNiG.

W poniedziałek o godz. 17.00 Rada Ministrów zajęła się projektem ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej. Z relacji Piotra Müller wynika, że wprowadzono kilka mechanizmów gwarantujących poziom ceny i zmian względem pierwotnego projektu, po czym projekt przyjęto.

Zobacz wideo Jak zachęcać ludzi do oszczędzania energii?

Zamrożenie cen energii przyjęte przez Radę Ministrów

Rząd zakłada, że niezależnie od wzrostu cen energii elektrycznej w przyszłym roku, przewidziana jest ich stabilizacja na poziomie z tego roku. Zamrożenie cen w 2023 roku dla wszystkich gospodarstw będzie obowiązywało do poziomu 2 tysięcy kilowatogodzin rocznie.

Pierwotnie dla rodzin z kartą dużej rodziny, osób z niepełnosprawnościami i rolników ten limit miał być większy i wynosić 2600 kilowatogodzin rocznie, ale rząd postanowił jeszcze bardziej go podnieść.

Większe limity dla rodzin z dziećmi i rolników

- Ustawa została przyjęta, dzisiaj zostanie skierowana do Sejmu - przekazal rzecznik rządu. - Rodziny z kartą dużej rodziny oraz rolnicy będą mieli zamrożone ceny energii nie na poziomie 2000 kWh, tylko 3000 kWh. To ważna zmiana  - dodał.

Zdaniem autorów projektu ustawa ma zachęcić do oszczędzania energii. Premier Mateusz Morawiecki zapewniał, że gospodarstwa domowe będą mogły dzięki temu zaoszczędzić nawet 150 złotych miesięcznie.

PKN Orlen łączy się z PGNiG

Rada Ministrów wyraziła także  zgodę na połączenie Orlenu i PGNiG. - To drugi etap konsolidacji sektora energetyczno-paliwowego w Polsce - przekazał Piotr Müller. Wcześniej 1 sierpnia nastąpiło oficjalne połączenie spółek PKN Orlen i Lotos. W wyniku fuzji Orlen przejął 70 proc. udziałów w rafinerii Lotosu, kolejne 30 proc. objął saudyjski koncern Saudi Aramco, a 417 stacji paliw Lotos przejął węgierski MOL.

Więcej o: