Bankowy Fundusz Gwarancyjny wydał w piątek (30 września) decyzję o rozpoczęciu przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku. Powodem ma być jego zła kondycja finansowa oraz ryzyko upadłości. Właściciel banku, Leszek Czarnecki opublikował w tej sprawie oświadczenie, z którego wynika, że przejęcie banku było planowane od lat.
Problemy Leszcze Czarneckiego i Getin Banku trwają od kilku lat. W 2018 roku Czarnecki ujawnił rozmowę, jaką przeprowadził z nim Marek Chrzanowski, ówczesny przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego. W czasie spotkania przedstawiciel władzy miał zaproponować protekcję KNF dla banków Czarneckiego w zamian za zatrudnienie znajomego prawnika. Jego wynagrodzenie miało być równe 1 proc. wartości banku, co wówczas wynosiło 40 mln zł.
Przedstawił mi też alternatywę w sytuacji braku takiej opieki. Był nią plan przejęcia Getin Noble Banku za złotówkę. Nazwał ten plan "planem Zdzisława", gdyż miał go proponować ówczesny szef Bankowego Funduszu Gwarancyjnego pan Zdzisław Sokal
- czytamy w oświadczeniu twórcy grupy Getin Holding.
Dzisiaj 'plan Zdzisława' został zrealizowany i bank przejęto. Brak współpracy z KNF odbija się na relacjach banku również z innymi podmiotami, w tym z audytorami. Po czterech latach ziściła się groźba szefa KNF. Odmówiłem zapłacenia rządzącym łapówki, a oni ukarali mnie na wszystkie możliwe sposoby
- pisze dalej Czarnecki.
Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl
Ponadto w czwartek Komisja Nadzoru Finansowego zdecydowała o nałożeniu kary na Leszka Czarneckiego w wysokości 20 milionów złotych. Jak tłumaczy KNF, to konsekwencja "niedochowania przez Leszka Czarneckiego zobowiązania inwestorskiego". Komisja zarzuciła Czarneckiemu bierność w działaniach, mimo słabych wyników banku, co miało grozić bankructwem.
W wyniku przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku, Bankowy Fundusz Gwarancyjny przejmie nad nim kontrolę. Decyzja wejdzie w życie 3 października. Placówki będą działać pod dotychczasowymi szyldami do czasu rebrandingu na VeloBank. Jakie niesie to skutki dla klientów przeczytacie w TYM artykule.
System Ochrony Banków Komercyjnych udzielił wsparcia potrzebnego do bezpiecznego przeprowadzenia przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku w wysokości 3,47 mld zł. Około 90 proc. tej kwoty to dotacje, a resztę przeznaczono na objęcie mniejszościowego pakietu akcji w instytucji pomostowej.