15. emerytura w 2023? Andrzej Duda: Będę mobilizował rząd

Andrzej Duda już podczas kampanii prezydenckiej w roku 2020 r. wyraził nadzieję, że będzie 14. emerytura, a nawet 15. emerytura. Prezydent ponownie skomentował niedawno kwestię ewentualnego wprowadzenia "piętnastki".

- Wsparcie i godne życie należy się także emerytom, którzy przepracowali całe życie, którzy nas wychowywali, nas wypieścili, żebyśmy my dzisiaj mogli żyć, pracować, sprawować nasze urzędy, pracować dla Polski - mówił w lutym 2020 r. czasie kampanii wyborczej Andrzej Duda. Wyraził nadzieję, że "będzie 14. emerytura, a potem 15. emerytura".

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Mateusz MorawieckiMorawiecki zapowiada waloryzację emerytur rolniczych. "Bardzo znacząca"

Będzie "piętnastka"? Andrzej Duda: Jeżeli będzie potrzebna 15. emerytura, to trzeba będzie ją rozważyć

Po ponad dwóch latach prezydent Andrzej Duda został zapytany w Radiu ZET o swoją dawną wypowiedź odnośnie wprowadzenia nowego jednorazowego świadczenia, czyli "piętnastki".

- Dzisiaj trzeba rzeczywiście pochylać się nad sytuacją tych, którzy mają najmniej i są w sytuacji najtrudniejszej. Bo to jest rzeczywiście dla nich ogromny znak zapytania, jak mają związać koniec z końcem w sytuacji wzrostu czynszów, które są opłacane za mieszkania, w sytuacji wzrostu kosztów utrzymania codziennego, a także właśnie kosztów utrzymania mieszkań, wynikających choćby ze wzrostu cen energii, ale także wzrostu ogólnego cen, bo mamy niestety także wysoką inflację również i u nas - powiedział  pod koniec sierpnia Andrzej Duda.

- Jeżeli będzie potrzebna 15. emerytura, to trzeba będzie ją rozważyć - stwierdził dalej prezydent. - To są na pewno kwestie, nad którymi ja będę z rządem pracował i będę do tego rząd mobilizował - przekonywał Duda.

Emerytura (zdjęcie ilustracyjne)Ile można dorobić do emerytury? Uwaga na nowe, niższe limity

14. emerytura w 2023 roku? Stanisław Szwed: "Jest duża szansa". Marlena Maląg: Może będzie na stałe

Gwarantowaną ustawowo dla wszystkich emerytów i rencistów jest wypłata "trzynastki", która miała miejsce po raz pierwszy w 2019 roku. Natomiast 14. emerytura nie jest ujęta w ustawie, chociaż w 2022 roku została po raz kolejny wypłacona. Powodem ma być m.in. wysoka inflacja.

A czy "czternastka" będzie wypłacana również w 2023 roku? - Jeszcze ostatecznej decyzji nie ma, ale patrząc na wskaźnik inflacji, który też będzie wysoki w przyszłym roku, to jest duża szansa, że również 14. emerytura w przyszłym roku będzie - mówił pod koniec września wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Takiej możliwości nie wyklucza też ministerka rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Spytana o pracę nad ustawą wprowadzającą 14. emeryturę na stałe, mówiła: - Ostateczny model i kształt pokażemy opinii publicznej i przedstawimy do prac rządu na początku 2023 roku. (...) Będziemy szli w tym kierunku, że może 14. emerytura będzie na stałe.

Zobacz wideo 14. emerytura zostanie na stałe? Pytamy wiceministra finansów
Więcej o: