W Krakowie zaczął działać sklep socjalny. Ceny zbliżone do rynkowych

W Krakowie zaczął działać sklep socjalny "Dobry Sklep" - informuje "Gazeta Krakowska". Mogą w nim robić zakupy osoby lub rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej na podstawie skierowania wydanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Gazeta wyjaśnia, że ideą sklepu jest, by mieszkańcy w potrzebie kupowali to, co faktycznie im jest potrzebne, a nie dostawali to, co akurat mają ośrodki pomocowe. Chodzi też o to, by otrzymane środki przeznaczyli faktycznie na jedzenie. Sklep socjalny oferuje pełnowartościowe artykuły spożywcze: pieczywo, nabiał, warzywa, owoce, produkty suche - makarony, kasze, ryż, a także słodkie i słone przekąski. Ceny mają być zbliżone do rynkowych. 

Zobacz wideo Progi dochodowe w programie 500 plus? Soboń: Mogłyby być

Dziennik zauważa, że do korzystania ze sklepu uprawnione są osoby, których dochód nie przekracza 200 procent kryterium dochodowego, o którym jest mowa w ustawie o pomocy społecznej. W przypadku osób samotnie gospodarujących jest to kwota 1 552 złote netto, a w przypadku rodzin - 1200 złotych netto. 

Kraków. Sklep socjalny już działa

Osoby skierowane przez krakowski MOPS otrzymają imienną kartę z numerem PIN do wykonywania transakcji w sklepie. Będą na niej zapisane punkty przyznane na dany miesiąc. Można je wykorzystać w ciągu 30 dni od daty aktywowania ich na karcie. Niewykorzystane punkty nie będą przechodzić na kolejny okres i nie podlegają wymianie na środki pieniężne. Szczegółowa tabela punktów będzie dostępna w sklepie.

"Gazeta Krakowska" dodaje, że w "Dobrym Sklepie" będzie można nieodpłatnie otrzymać artykuły spożywcze maksymalnie dwa razy w tygodniu, w okresie wskazanym na skierowaniu.

W placówce mają też być organizowane bezpłatne warsztaty edukacyjne dotyczące zdrowego żywienia. Mogą w nich brać udział również członkowie lokalnej społeczności.

"Dobry Sklep" znajduje się przy ulicy Siemaszki 31. W poniedziałki działa od 12:00 do 18:00, od wtorku do piątku - od 9:00 do 15:00.

Gazeta przypomina, że pierwszy sklep socjalny w Polsce powstał w Katowicach.

Więcej o: