Ogromna kara finansowa nałożona na ING Bank Śląski. GIIF przeprowadził kontrolę

Generalny Inspektor Informacji Finansowej nałożył na ING Bank Śląski karę w wysokości ponad 21 mln zł. Jak wyjaśniono, bank nie dopełnił obowiązków wynikających z ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

ING Bank Śląski, zgodnie z ostateczną decyzją wydaną przez Generalnego Inspektora Informacji Finansowej (GIIF), ma zapłacić 21,659 mln zł kary administracyjnej. Bank nie dopełnił bowiem obowiązków wynikających z ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Chodzi m.in. o niedopełnienie obowiązku stosowania środków bezpieczeństwa finansowego oraz przekazywania informacji do GIIF - czytamy w komunikacie Ministerstwa Finansów.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Leszek Czarnecki Leszek Czarnecki ukarany przez KNF, ma zapłacić 20 milionów złotych

ING Bank Śląski ma zapłacić wysoką karę. Generalny Inspektor Informacji Finansowej przeprowadził kontrolę

ING Bank Śląski wyjaśnił na początku września br., że kara finansowa jest wynikiem kontroli Generalnego Inspektora Informacji Finansowej, która zakończyła się w marcu 2021 r. i obejmowała okres od 1 stycznia 2014 r. do 31 października 2020 r. "Ochrona klientów i systemu finansowego przed przestępcami jest wyzwaniem, z którym mierzy się sektor finansowy na całym świecie" - podkreśla bank w swoim komunikacie.

Jak wyjaśniono, ING Bank Śląski w ostatnich latach podejmował szereg samodzielnych działań polegających na poprawie i wzmocnieniu procesów związanych z zapewnieniem stosowania środków bezpieczeństwa finansowego, także w obszarach wykazanych przez GIIF. Bank wyjaśnił, jakie działania podjął w tym czasie. Są to m.in.:

  • "realizacja programów wzmacniających procesy "poznaj swojego klienta" i monitoringu transakcji, we wszystkich liniach biznesowych,
  • wzmocnienie i realizacja planu szkoleniowego, podnoszącego świadomość pracowników banku w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowania terroryzmu,
  • wdrożenie i rozwój zaawansowanych narzędzi w zakresie oceny ryzyka i monitoringu transakcji".

Getin Bank VeloBank będzie następcą Getin Noble Banku

ING Bank Śląski wzmocnił proces identyfikacji klientów oraz źródeł pozyskiwanych dochodów

Bank podkreśla, że zgodnie z zaleceniami ustawy i wytycznymi Generalnego Inspektora Informacji Finansowej wzmocnił ponadto proces identyfikacji klientów oraz identyfikacji źródeł pozyskiwanych przez nich dochodów.

"Dodatkowo w efekcie realizacji przepisów ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, w ostatnich latach bank rozwiązał w Polsce stosunki gospodarcze z klientami, w tych przypadkach, w których, w wyniku analizy transakcji oraz ze względu na braki dokumentacyjne, nie miał możliwości zastosowania środków bezpieczeństwa finansowego. Działania te są prowadzone na bieżąco" - czytamy.

ING Bank Śląski znacząco zwiększył też zatrudnienie w komórkach banku związanych z obszarem  przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowania terroryzmu. Od 2018 r. liczba pracowników zaangażowanych w te procesy wzrosła dwukrotnie. Obecnie zadaniami związanymi z obszarem przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowania terroryzmu w ING Banku Śląskim zajmuje się około tysiąca pracowników.

Zobacz wideo Konsekwencje wakacji kredytowych? Banki straszą, ale czy słusznie?
Więcej o: