Akcjonariusze PGNiG zdecydowali ws. połączenia z PKN Orlen. Obajtek: Historyczny moment

Akcjonariusze PGNiG wyrazili zgodę na połączenie z PKN ORLEN. Byli w tym niemal jednomyślni, gdyż za taką decyzją zagłosowało aż 99,99 proc. obecnych na zgromadzeniu. - To historyczny moment w budowie silnego europejskiego koncernu multienergetycznego - powiedział prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Fuzja Orlenu i Lotosu po paru latach została ostatecznie domknięta kilka miesięcy temu. Spółka zarządzana przez Daniela Obajtka planuje jednak kolejne przejęcia - Energi oraz PGNiG. List intencyjny w sprawie fuzji z PGNiG podpisano w lipcu 2020 roku.

Zobacz wideo Fuzja Orlenu z Lotosem to dobra decyzja? Wybierz serwis

Akcjonariusze PGNiG wyrazili zgodę dot. połączenia z Orlenem

10 października Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zwołało nadzwyczajne walne zgromadzenie w sprawie wyrażenia przez akcjonariuszy zgody na połączenie z Orlenem. 78 proc. akcji w PGNiG należy do Skarbu Państwa. Aż 99,99 proc. akcjonariuszy PGNiG obecnych na Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu zgodziło się na fuzję z Orlenem. 

- To historyczny moment w budowie silnego europejskiego koncernu multienergetycznego. Zwiększamy bezpieczeństwo energetyczne całego regionu i odporność koncernu na niestabilne otoczenie - powiedział Daniel Obajtek po decyzji akcjonariuszy. 

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Fuzja Orlenu i PGNiG. Na czym polega?

Połączenie będzie polegało na tym, że w zamian za akcje gazowej grupy jej akcjonariusze otrzymają akcje powiększonego PKN Orlen. W zamian za jedną akcję PGNiG jej akcjonariusze otrzymają 0,0925 akcji połączeniowej. 

Warunkową zgodę na transakcję wydał już UOKiK. W marcu instytucja stwierdziła, że fuzja będzie możliwa pod warunkiem sprzedaży spółki Gas Storage Poland. Daniel Obajtek liczy na to, że fuzja z PGNiG zostanie domknięta jeszcze w 2022 roku. 

PGNiG ma zapewnić rozwój produkcji energii elektrycznej i ciepła

- Łączymy siły w wyjątkowo trudnym momencie dla globalnych rynków paliwowo-energetycznych. Warunki gospodarcze, w jakich przyszło nam działać, gwałtowne wahania na rynkach surowcowych, wyzwania związane z transformacją energetyczną wymagają od nas konsekwencji i odważnych decyzji oraz starannego określania priorytetów i wykorzystywania szans na dalszy rozwój potencjału i kompetencji PGNiG, w kluczowych dla spółki obszarach - mówiła Iwona Waksmundzka-Olejniczak, prezeska zarządu PGNiG.

W oficjalnym komunikacie czytamy, że "ważnym wkładem PGNiG w rozwój i dywersyfikację działalności nowego koncernu będzie silna pozycja spółki w produkcji energii elektrycznej i ciepła. PGNiG posiada duże doświadczenie w zakresie eksploatacji jednostek wytwórczych oraz dystrybucji ciepła systemowego". W wyniku fuzji PKN Orlen, Grupy LOTOS oraz PGNiG udział Skarbu Państwa w połączonym koncernie wzrośnie do około 50 procent. 

Więcej o: