Wnioski suszowe. Do kiedy można składać wnioski o oszacowanie strat spowodowanych suszą?

Niebawem mija termin składania wniosków o oszacowanie strat spowodowanych suszą. Wielkopolska Izba Rolnicza (WIR) apeluje o wydłużenie czasu. Powodem są utrudnienia związane z aplikacją.

Szkody spowodowane w uprawach rolnik musi zgłaszać poprzez aplikację. Dzięki temu może otrzymać protokół oszacowania strat, który jest niezbędny do ubiegania się o pomoc. Okazuje się jednak, że stanowi to problem, a wielu zainteresowanych świadczeniem potrzebuje wsparcia i porady pracowników Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Sawicki: Konflikt w NBP jest negatywny, tym bardziej w momencie walki z inflacją

Straty spowodowane suszą. Wydłużony czas składania wniosków?

Wypełnienie wniosku jest utrudnione przede wszystkim ze względu na szwankującą aplikację "Zgłoś szkodę rolniczą". Poza tym mniej biegli w obsłudze komputera potrzebują pomocy. Dodatkowy problem stanowi fakt, że stacje pomiarowe nie występują równo na terenie całego kraju. 

W związku z tym możliwe, że nie wszyscy zainteresowani będą mogli złożyć wniosek w terminie, który upływa już 15 października. Wielkopolska Izba Rolnicza (WIR) apeluje do Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych - Wiktora Szmulewicza - z prośbą o interwencję u ministra Henryka Kowalczyka i przedłużenie terminu składania wniosków do 30 listopada 2022 r. - informuje portal topagrar.pl.

Susza - zdjęcie ilustracyjne Susza w lubuskim. Rolnik: Ostatni duży deszcz 3 miesiące temu [WIDEO]

Kto może złożyć wniosek?

Wniosek o oszacowanie strat spowodowanych przez suszę może składać producent rolny:

  • który posiada Profil Zaufany;
  • któremu został nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności;
  • w którego gospodarstwie rolnym powstały szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem suszy w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich;
  • który posiada mikro, małym, średnim albo dużym przedsiębiorstwem.

By złożyć wniosek, producent potrzebuje:

  • numer identyfikacyjny nadany w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności;
  • skan polisy ubezpieczenia;
  • dokumentację fotograficzną szkód.

Rolnik może kilkakrotnie uzupełniać straty z tytułu suszy w poszczególnych uprawach. Wygenerowany protokół strat w gospodarstwie przekazywany jest do zatwierdzenia przez wojewodę. Uwaga! Każdy może otrzymać taki dokument raz w roku.

Chleb (zdjęcie ilustracyjne) Minister rolnictwa radzi, byśmy nie marnowali żywności i mrozili chleb

Więcej o: