CBA zatrzymało notariusza z Warszawy. Miał działać w "fabryce faktur", usłyszał 14 zarzutów

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali warszawskiego notariusza podejrzanego o poświadczenie nieprawdy w dokumentach. Mężczyzna miał w ten sposób działać na korzyść zorganizowanej grupy przestępczej znanej jako "fabryka faktur". Przestępcy od 2012 roku wystawiali setki fałszywych faktur, które służyły do wyłudzeń zwrotu VAT.
Zobacz wideo Warszawa. Zatrzymania kierowców przewozów na aplikację. Policja pokazała nagranie

CBA sprawdziło dokumentację w kancelarii notarialnej podejrzanego. On sam w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie usłyszał 14 zarzutów poświadczenia nieprawdy w dokumentacji notarialnej.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

CBA zatrzymało warszawskiego notariusza

Śledztwo CBA dotyczy niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez notariuszy. Chodzi o akty notarialne, które poświadczały pozorne zakładanie, przenoszenie i wprowadzanie zmian w spółkach kapitałowych prawa handlowego. Jak informuje Zespół Prasowy CBA, notariusz jest podejrzany o popełnienie szeregu przestępstw dotyczących poświadczenia nieprawdy w związku działalnością zorganizowanej grupy przestępczej, zwanej "fabryką faktur".

Zorganizowaną grupę przestępczą znaną jako "fabryka faktur" tworzyło nawet 150 firm, które wzajemnie wystawiały nieprawdziwe dokumenty, dzięki którym oszukiwano fiskusa. Jak podaje CBA, wystawiła ona dla setek odbiorców faktury kosztowe o wartości około 1 mld zł. Grupa działała w latach 2012-2021.

Więcej o: