Czy trzeba wpuszczać policjanta do domu? Co mówi o tym prawo?

Wizyta policji w domu zwykle nie wiąże się z przyjemnymi doświadczeniami. Powodem takiej wizyty może być m.in. zakłócanie ciszy nocnej lub konieczność przeszukania mieszkania. Czy właściciel nieruchomości jest wtedy zobowiązany do wpuszczenia funkcjonariuszy? Co o takich przypadkach mówi polskie prawo?

Lista sytuacji, które mogą skutkować niezapowiedzianą wizytą policji jest dość długa. Zazwyczaj nie wiąże się to z przyjemną rozmową, a niekiedy może nawet prowadzić do długiego i wyczerpującego postępowania sądowego. Jak się jednak okazuje, nie zawsze zachodzi obowiązek wpuszczenia funkcjonariuszy do środka.

Zobacz wideo Policjant zajął się dzieckiem Ukrainki, która musiała zająć się formalnościami na granicy

Czy trzeba wpuścić policjanta do domu?

Obowiązek wpuszczenia funkcjonariuszy policji do domu zachodzi w sytuacji, gdy zamierzają dokonać przeszukania. Jego celem może być:

  • wykrycie, zatrzymanie lub przymusowe doprowadzenie osoby podejrzanej,
  • znalezienie rzeczy mogących stanowić niezaprzeczalny dowód w konkretnej sprawie,
  • znalezienie rzeczy podlegających zajęciu w postępowaniu karnym (konieczne jest postanowienie sądu lub prokuratura).

Podczas każdego przeszukania na miejscu musi być obecny świadek, którym może być drugi funkcjonariusz lub wybrana przez właściciela domu/mieszkania osoba. Wizyta policji w takim celu może się odbywać w dni powszednie w godzinach 6:00 - 22:00. Wyjątek w postaci godzin nocnych stanowią takie sytuacje, jak np. zagrożenie życia lub zatarcie śladów przestępstwa. Wówczas mundurowi mogą wejść do domu bez nakazu (muszą go dostarczyć w ciągu 7 dni), a do tego muszą okazać legitymację służbową.

Policjanci nie mają prawa wejść do domu, gdy celem takiej wizyty jest pouczenie na skutek naruszania ciszy nocnej lub generowania hałasu w ciągu dnia. Wówczas wystarczy pouczenie udzielone przez drzwi. Podobnie sprawa wygląda w przypadku dzielnicowego. Często mieszkaniec jest wzywany na komisariat, gdzie składa stosowne wyjaśnienia.

Co, gdy policjant mimo zakazu wejdzie do mieszkania?

Niekiedy w rozwoju sytuacji może się zdarzyć, że dana osoba popadnie w konflikt z funkcjonariuszem, jednak wina nie leży po jej stronie. Zgodnie z przepisami polskiego prawa, istnieją odpowiednie środki, które pozwolą na korzystne rozstrzygnięcie takiego zdarzenia.

Poszkodowany ma wówczas prawo do złożenia zażalenia do prokuratora. W jego treści należy szczegółowo i konkretnie wskazać, dlaczego dane postępowanie policjanta było niezgodne z obowiązującymi przepisami. Podobnie sprawa wygląda w przypadku mandatu - nie ma obowiązku jego przyjmowania, jednak efektem tego jest postępowanie sądowe.

Zobacz też: Przeszukanie w gabinecie prok. Wrzosek? Prokuratura tłumaczy: To był wniosek o wydanie rzeczy

Więcej o: