Tanie choinki w całej Polsce. Wprost od leśniczego. Od 18 zł za metrowe drzewko do 1000 zł za monstrum

Wielu nie wyobraża sobie świąt Bożego Narodzenia bez choinki. Popularne drzewka Polacy często kupują w marketach lub na placach przed sklepami. Tymczasem wiele nadleśnictw prowadzi własną sprzedaż. Ceny są bardzo atrakcyjne - choinkę można mieć za mniej niż 20 zł.

Moment, w którym w milionach polskich domów pojawią się choinki, nadchodzi nieubłaganie. Nic więc dziwnego, że Polacy zaczęli już rozglądać się za pięknymi, a najlepiej i tanimi drzewkami.

Nie każdy wie, że kupić można je wprost od leśników. Lasy Państwowe na terenie całego kraju dysponują gęstą siecią punktów, które dorodne i niedrogie choinki oferują co roku. Świeżo ścięty i codziennie podlewany świerk wytrzyma w naszych domach przez nawet trzy tygodnie. Nie gubiąc znacznej ilości igieł, a dzięki dużej ilości żywicy zapewni wewnątrz przyjemny leśny zapach. Naturalna choinka zawiera dużo substancji lotnych i aromatów. Mogą pomagać poprawić samopoczucie, a nawet stymulować układ odpornościowy.

Zobacz wideo Co PiS-owi da zaprogramowanie naszych pilotów? Włodzimierz Czarzasty tłumaczy

Choinka prosto z lasu. Dlaczego to dobry pomysł?

Jak wyjaśniają LP leśnicy, hodują drzewka na specjalnych plantacjach lub w miejscach, w których nie może rosnąć las, np. pod liniami wysokiego napięcia. Żywe drzewka są rezerwuarem dwutlenku węgla i produkują niezbędny do życia tlen.

Po świętach nie zanieczyszczają środowiska, gdyż przetwarza się je np. na nawóz organiczny. Z kolei do produkcji sztucznych drzewek najczęściej używany jest polichlorek winylu, a wykonane z niego choinki po wyrzuceniu na wysypisko rozkładać się będą setki lat.

Boże Narodzenie: jaką choinkę wybrać? Ile kosztuje choinka? Cena choinki 2022. Ile trzeba zapłacić? Gdzie kupić taniej?

Tu kupisz choinkę wprost z lasu. Cena? Nawet 30 zł

Lista punktów, w których można kupić choinkę wprost z lasu, jest długa. Można jest znaleźć na wszystkich lokalnych stronach lasy.gov.pl. I tak na przykład nadleśnictwo Drewnica położone w Ząbkach w powiecie wołomińskim (a więc blisko Warszawy) sprzedaż drzewek rozpocznie 12 grudnia, a zakończy dwa dni przed wigilią. W godzinach od 10 do 15 choinki będzie można kupić  bezpośrednio na plantacji choinkowej Leśnictwa Horowa Góra (do własnoręcznego wycięcia), drzewa wycięte będą dostępne przy siedzibie Nadleśnictwa Drewnica (ul. Kolejowa). Nadleśnictwo Mińsk sprzedaż choinek rozpoczęło z początkiem grudnia. Drzewko o wysokości do 1,5 m kosztuje 43,05 zł. Wyższe, do 3 m, kosztuje 55,35 zł. 

Ceny? Za drzewo do 1 m zapłacimy 30 zł, mierzące 1-1,5 m kosztuje 40 zł, od 1,5 do 2,5 m 50 zł. Są i wyższe - za drzewko o wysokości 2,5-3,5 m zapłacimy 60 zł, a giganta o rozmiarach 3,5-5 m 90 zł. Są i drzewa, które z pewnością nie zmieszczą się w mieszkaniu, ale będą idealną ozdobą podwórka czy placu - drzewo o wysokości od 5 do 10 m kosztuje 200 zł, a wyższe niż 10 m 300 zł.

W rejonie Gdańska choinki sprzedaje m.in. Nadleśnictwo Lubichowo. W tym wypadku drzewka do 2 metrów wysokości kosztują 50 zł. Wyższe, do 3 m, wycenione są na 75 zł, a wszystkie powyżej 3m kosztują 150 zł. Sprzedaż rusza 15 grudnia i potrwa do 23 grudnia. 

Babki koło Poznania również ceny uzależniają od gatunku drzewa. I tak świerk pospolity i sosna zwyczajna o wysokości do 2 m kosztuje 60 zł. Świerk serbski kłujący o wysokości do 2 m to cena 80 zł. Wyższy kosztuje już 250, a ponad pięciometrowy 1000 zł. Stroiki  ozdobne dostępne są w dwóch warianach - ozdobny za 200 zł, ogrodniczy za 30 zł. 

Nadleśnictwo Międzychód oferuje świerk pospolity w cenie zaledwie 18 zł za sztukę. Strzebielno na Pomorzu cenę uzależnia nie tylko od wysokości, ale i rodzaju drzewka. Za świerk i sosnę o wysokości do 1 m zapłacimy zaledwie 20 zł. Jodła jest już droższa, kosztuje 46 zł. Nadleśnictwo Brodnica (kujawsko-pomorskie) sprzedaje świerk pospolity w cenie od 30 zł (za drzewko o wysokości do 1,5 m). Świerk kłujący o tej samej wysokości kosztuje 35 zł. Wyższe drzewka  - do 2,5 m, to kosztują 40 zł. 

Nadleśnictwo Leśny Dwór (Dębnica Kaszubska) cennik choinek opublikowało już latem. Najtańsze drzewka do wysokości 0,9 m kosztują 18,45 zł. Za choinkę o wysokości do 1,5 m zapłacić trzeba 27,06 zł. 

Przed wyruszeniem na zakupy do lasu warto upewnić się, czy dane nadleśnictwo uruchomiło sprzedaż oraz w jakich godzinach ją prowadzi - tu reguły nie ma i każdy punkt działa na osobnych zasadach. Zdarza się też, że choinek w sprzedaży nie ma. Przykład to Nadleśnictwo Ostrów Mazowiecka, które informuje, że ze względu na brak plantacji choinkowych nie dysponuje gotowymi do sprzedaży drzewkami bożonarodzeniowymi.

Jugów (woj. dolnośląskie) najtańsze drzewka sprzedaje za 25 zł (mają od 0,3 do 0,9 m wysokości). Za drzewko o wysokości do 1,5 m zapłacić trzeba 30 zł, a do 2,5 m 35 zł. 

Kalendarz - zdjęcie ilustracyjne Dni wolne od pracy w 2022 roku. Kiedy wypadają. Jakie to święta?

 Dlaczego warto kupić choinkę naturalną?

Naturalna choinka jest dużo bardziej ekologiczna niż sztuczna. Sztuczne choinki często zawierają substancje chemiczne, które mogą być szkodliwe dla środowiska. Naturalne choinki są biodegradowalne i nie zanieczyszczają środowiska. 

Zalet naturalnej choinki jest więcej. Najbardziej oczywistą korzyścią jest to, że prawdziwe drzewko wygląda, pachnie i czuje się jak klasyczne świąteczne doświadczenie. Naturalne choinki wydzielają przyjemny aromat, który pomoże stworzyć świąteczną atmosferę w domu. 

Warto też pomyśleć, co zrobić z choinką po świętach. Te bez korzenia warto poddać recyclingowi - miasta każdego roku przeprowadzają akcje zbierania drzewek. Te ukorzenione można zostawić na balkonie i podlewać aż do wiosny lub wysadzić drzewo do ogrodu. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: