Najbogatsi Polacy przed 40. W rankingu "Wprost" roi się od sportowców. Ale na czele jest ktoś inny

Tomasz Domogała - współwłaściciel spółki Famur oraz właściciel firmy inwestycyjnej TDJ - znalazł się na pierwszym miejscu tegorocznego rankingu "Najbogatsi przed 40." przygotowanego przez "Wprost". Jego majątek został oszacowany na 1,7 mld zł. Na liście są nie tylko osoby znane ze swoich przedsiębiorstw, ale także ci, których znamy głównie ze sportowych dokonań (choć zwykle z sukcesem inwestują także środki w biznesy) - np. Robert i Anna Lewandowscy, Grzegorz Krychowiak, Wojciech Szczęsny, Iga Świątek czy Marcin Gortat. Są też m.in. Ewa Chodakowska czy Friz.

1,7 mld zł - na tyle tygodnik "Wprost" oszacował majątek najbogatszego Polaka, który nie skończył jeszcze 40. lat. Tomasz Domogała, triumfator najnowszego zestawienia "Najbogatsi przed 40.", kontroluje poprzez spółkę inwestycyjną TDJ m.in. giełdowe firmy Famur (producent maszyn i urządzeń dla przemysłu wydobywczego) i Zamet (dostawca maszyn i urządzeń dla hutnictwa i przetwórstwa metali). Inwestuje także m.in. w spółki z branży odnawialnych źródeł energii.

Zarówno Domogała, jak i drugi w zestawieniu Wiesław Jakub Wawrzyniak, rozwijają biznesy rodzinne, budowane przez lata przez ich rodziców. Jak przypomina "Wprost", Domogała przez lata był najmłodszym prezesem w Polsce - przejął od ojca stery przemysłowego biznesu w wieku 25 lat. Wawrzyniak majątek (1,6 mld zł) zawdzięcza grupie AWW - producentowi etanolu i bioetanolu.

Na podium zestawienia "Wprost", z majątkiem 1,4 mld zł, znalazł się także Tomasz Furman. To współwłaściciel spółki Alfofarm, producenta leków bez recepty.

Zobacz wideo Testujemy restaurację Arkadiusza Milika. "To jest biznes"
  • Więcej o gospodarce przeczytaj na stronie głównej Gazeta.pl

Anna i Robert Lewandowscy na 6. miejscu, Gortat na 8.

Tuż za podium zestawienia "Najbogatsi przed 40." znalazł się właściciel spółki bukmacherskiej STS Mateusz Juroszek (majątek 1,2 mld zł). Na 5. miejscu uplasował się Maciej Popowicz, jeden z głównych udziałowców producenta gier - spółki Ten Square Games. Jego majątek "Wprost" wyliczył na 670 mln zł.

Na szóstym miejscu - z majątkiem 625 mln zł - znaleźli się Anna i Robert Lewandowski, na ósmym były koszykarz Marcin Gortat. Pomiędzy nimi, na siódmym miejscu, znalazła się Magdalena Mucha, właściciela spółki Batna. Pierwszą dziesiątkę zamknęli Edgar Łukasiewicz (właściciel spółki LFI) oraz Monika Urbańczyk-Koral i Michał Koral (kontrolują producenta lodów, firmę Koral).

Na dalszych miejscach roi się od innych znanych nazwisk. Znaleźli się tam np. Ewa Chodakowska, Grzegorz Krychowiak, Wojciech Szczęsny, Agnieszka Radwańska, Karol Wiśniewski (Friz) czy Iga Świątek. Są też twórcy czy (współ)właściciele znanych firm i przedsięwzięć, np. spółki z branży internetowej CDA, producenta pokryć dachowych Pruszyński czy fabryki mebli Bodzio.

Pełny ranking można znaleźć oczywiście na stronie internetowej "Wprost" oraz w papierowym wydaniu tygodnika.

  • Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Szulczewski czy Kulczykowie zrobili miejsce innym

W rankingu "Najbogatsi przed 40." nie ma już zwycięzców z poprzednich lat - m.in. Piotra Szulczewskiego (twórcy aplikacji zakupowej Wish) czy Sebastiana oraz Dominiki Kulczyk. Przyczyna jest jasna - ci miliarderzy nie łapią się już wiekowo do zestawienia.

Więcej o: