Atak zimy może spowodować przerwy w dostawie prądu. Jak przygotować się na blackout i brownout?

Atak zimy może sprawić, że w wielu gospodarstwach domowych zabraknie prądu. Ma to związek z przeciążeniem systemu lub złymi warunkami pogodowymi. Co powinniśmy zrobić, gdy prądu zabraknie? Znaleźliśmy kilka porad.

W czasie zimy powinniśmy pamiętać, aby nie przeciążać systemu energetycznego, czego podstawą jest zrównoważone korzystanie z dostarczanej nam energii elektrycznej. Jeśli jednak dojdzie do brownoutu lub blackoutu powinniśmy mieć w pobliżu kilka istotnych rzeczy. O czym pamiętać?

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Jak może wyglądać polska energetyka w przyszłości?

Jak się przygotować do braku prądu? Co zgromadzić zawczasu?

Wiele osób przezornie bierze pod uwagę ewentualne odcięcia prądu. Zimą, nawet bez naszej ingerencji, prąd może zostać odcięty - ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne czy awarie sieci. Jeśli jednak chcemy być przygotowani do niespodziewanych, nawet kilkudniowych przerw w dostawie prądu, powinniśmy skompletować odpowiednie przybory, które ułatwią nam przetrwanie. Do najważniejszych należą:

  • latarka (klasyczna oraz czołowa),
  • baterie,
  • świeczki,
  • naładowane powerbanki,
  • apteczka podręczna,
  • środki przeciwbólowe,
  • gotówka na 2 lub 3 dni,
  • małe radio tranzystorowe,
  • woda i pożywienie.

- Taki pakiet najlepiej trzymać w łatwo dostępnym miejscu, do którego bez problemu dojdziemy po ciemku - radzi Jakub Wiech, zastępca redaktora naczelnego Energetyka24.com, cytowany przez Radio Zet. Ekspert radzi, aby przede wszystkim oszczędzać energię. - Kiedy słyszymy, że ceny energii będą zamrożone dla wszystkich, to aspekt oszczędzania schodzi na dalszy plan. To ogromny błąd komunikacyjny, bo musimy oszczędzać energię, by ochronić się przed takimi sytuacjami jak blackout czy brownout - dodaje Wiech. Obserwujmy też informacje przekazywane przez dostawców prądu, którzy wcześniej informują o planowych wyłączeniach.

Jak oszczędzać energię elektryczną?

Polskie Sieci Energetyczne informowały, że w określonych godzinach powinno się powstrzymywać przed zbędnym zużyciem energii. Dotyczyło to przede wszystkim najbardziej energochłonnych urządzeń, takich jak: pralka, żelazko, odkurzacz czy kuchenki elektryczne. Przeciwdziałanie przeciążeniu jest więc najlepszym sposobem, aby oszczędzać prąd. Zimą możemy też spodziewać się blackoutów, czyli niespodziewanych przerw w dostawie prądu. Często może też dochodzić do brownoutów, czyli planowych odcięć prądu. Z powodu ostatnich obfitych opadów śniegu od prądu zostało odciętych kilka tysięcy gospodarstw domowych. Urząd Regulacji Energetyki poinformował o codziennej publikacji na temat godzin szczytu, w których w szczególności powinniśmy zadbać o oszczędność energii. Najczęściej są to godziny popołudniowe.

Więcej o: