Adres rozliczeniowy. Co to jest? Do czego jest potrzebny?

Podczas zakupów internetowych nierzadko jesteśmy pytani o adres rozliczeniowy, który musimy wpisać we wskazaną rubrykę. Co to takiego? Do czego jest potrzebny? Czy adres rozliczeniowy to to samo, co adres zamieszkania lub korespondencyjny? Odpowiadamy.

Polacy coraz częściej robią zakupy przez internet. To szybki i wygodny sposób na zaopatrzenie się w potrzebne rzeczy bez konieczności wychodzenia z domu czy długich poszukiwań w galerii handlowej. Zakupy online są możliwe m.in. dzięki adresowi rozliczeniowemu, który pozwala na weryfikację klienta.

Zobacz wideo Bezpieczny Kredyt 2% - dla kogo, ile można zyskać?

Adres rozliczeniowy. Co to takiego? 

Adres rozliczeniowy to po prostu wszystkie dane kontrahenta, które zostały przypisane do karty kredytowej lub płatniczej. To adres, który podaliśmy przy zakładaniu konta w banku. To z reguły adres zamieszkania lub adres, na który należy wysyłać korespondencję. Warto pamiętać, aby w przypadku przeprowadzki go zaktualizować, gdyż wszelkie nieścisłości i różnice w danych mogą prowadzić do problemów z płatnościami. Co zatem wchodzi w skład adresu rozliczeniowego? Są to:

  • imię i nazwisko osoby, na którą została wydana karta
  • data ważności karty kredytowej lub płatniczej
  • numer karty
  • kod CVV lub CVC, który zabezpiecza transakcję.

Do adresu rozliczeniowego może wchodzić również miejsce zameldowania, które właściciel karty podał w swoim banku. Adres rozliczeniowy kart Visa i Mastercard działa na takiej samej zasadzie, niezależnie od tego, którego banku jesteśmy klientem.

Adres rozliczeniowy. Do czego jest potrzebny?

Adres rozliczeniowy pozwala nam na szybkie i wygodne robienie zakupów internetowych. Podanie prawidłowych danych jest wymagane do tego, aby transakcja mogła zostać przeprowadzona. Sklep, w którym dokonujemy płatności, sprawdza zgodność podanych danych z tymi podanymi w banku. Dopiero po pozytywnej weryfikacji możemy dokonać zakupu.

Przeczytaj więcej podobnych treści na stronie głównej Gazeta.pl

Adresu rozliczeniowego możemy również potrzebować przy korzystaniu z platform stremingowych czy też stron umożliwiających nam sprzedaż rzeczy, które nie są nam już potrzebne. Ponadto jest on wymagany przez portfele internetowe i systemy płatności, takie jak Trustly, PayPal, PayU, Revolut czy Skrill. 

Więcej o: