Nowy podatek dla aptek, firm i hurtowni farmaceutycznych. "Opłata niesprawiedliwa i nieuzasadniona"

Rząd zamierza wprowadzić nowy podatek dla branży farmaceutycznej. Opłata ma być pobierana corocznie od każdego przedsiębiorcy. Rada Przedsiębiorczości nazywa rozwiązanie "niesprawiedliwym i merytorycznie nieuzasadnionym".

Pod koniec stycznia zakończyły się konsultacje nowelizacji Prawa farmaceutycznego. Wprowadza ona opłatę roczną dla wszystkich przedsiębiorców działających na rynku farmaceutycznym. Jak czytamy na stronie Rady Przedsiębiorczości, opłata ma być pobierana corocznie od każdego przedsiębiorcy prowadzącego jakiekolwiek czynności związane z profesjonalnym obrotem lekami i innymi produktami związanymi z ochroną zdrowia.

Nadchodzi nowa opłata. Przedsiębiorcy zaniepokojeni

W zależności od rodzaju prowadzonej działalności, stała część opłaty rocznej kształtować się ma w granicach od 250 do 3000 zł.

Zobacz wideo Podatek hipotetyczny - czym jest i jak na nim skorzystać? Wyjaśniamy

"Opłata jest niesprawiedliwa i merytorycznie nieuzasadniona"

Rada Przedsiębiorczości opublikowała apel, w którym domaga się usunięcia kontrowersyjnego rozwiązania. Nazywa opłatę roczną "niesprawiedliwą i merytorycznie nieuzasadnioną". "Stanowi kolejne obciążenie podmiotów zapewniających Polakom bezpieczeństwo lekowe" - czytamy w stanowisku. 

W ocenie stowarzyszeń wchodzących w skład Rady, obłożenie dodatkową daniną przedsiębiorców w czasach wysokiej inflacji i zbliżającego się spowolnienia gospodarczego budzi kontrowersje i oznacza dalsze pogłębienie obciążeń finansowych przedsiębiorstw farmaceutycznych. "Jest to sprzeczne z deklaracjami rządu w zakresie wspierania rozwoju sektora farmaceutycznego i rozwiązaniami zawartymi w Krajowym Planie Odbudowy" - dodają autorzy apelu. 

Rada podkreśla, że przedsiębiorcy branży farmaceutycznej współfinansują obecnie nadzór farmaceutyczny i inne zadania państwa na wielu płaszczyznach. "Jako podatnicy podatku od towarów i usług oraz podatku dochodowego, którzy wnoszą do budżetu wielomiliardowe kwoty z tego tytułu. Planowana opłata roczna stanowi więc dodatkowe opodatkowanie przychodu, który został już opodatkowany" - podsumowują.

Do Rady Przedsiębiorczości należą organizacje: ABSL, Business Centre Club, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Konfederacja Lewiatan, Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Rada Biznesu, Pracodawcy RP, Związek Banków Polskich i Związek Rzemiosła Polskiego. 

Co, jak i kiedy rozliczyć, na co uważać, jakie zmiany w prawie podatkowym weszły w życie, a jakie są szykowane? Więcej na te tematy czytaj pod linkiem: next.gazeta.pl/podatki>>>

Więcej o: