Biedronka numerem 1 w rankingu pracodawców. Dotychczasowy zwycięzca może być zaskoczeniem

Biedronka długo określała się jako "największy prywatny pracodawca" w kraju. Najnowsze dane pokazują jednak, że Jeronimo Martins pod względem zatrudnienia pokonał również państwowe spółki takie jak Poczta Polska czy Orlen.

Biedronka, a konkretnie jej właściciel, portugalska spółka Jeronimo Martins Polska, jest największym pracodawcą w naszym kraju - dowiedziały się Wiadomości Handlowe.

Jedna z największych firm w Polsce w swoich sklepach, centrach dystrybucji oraz biurach zatrudnia już łącznie 80 tys. osób. Ale to w sklepach zatrudnienie jest największe, dotyczy bowiem 90 proc. Wzrost zatrudnienia jest spory, bo na koniec 2021 roku pracowników było 77 tys., a rok wcześniej 73 tys.- wylicza portal.

Biedronka największym pracodawcą w Polsce. Już nie Poczta Polska

Poczta Polska wygrywała ranking największych pracodawców przez lata, ale w odróżnieniu od Biedronki - skupiała się na redukcji etatów. W lutym zeszłego roku media informowały, że redukcja kadry może objąć 5000 osób. 

Do grona istotnych pracodawców zalicza się też PKN Orlen, ale w tym wypadku mamy do czynienia przede wszystkim z efektem fuzji - w 2019 roku paliwowa spółka zatrudniała 22 tys. osób, dziś, po połączeniu z Lotosem i PGNiG liczba pracowników wzrosła do ok. 65 tys.

Zobacz wideo Agata Młynarska gościnią Porannej Rozmowy Gazeta.pl (27.01)

.Fala nadmiarowych zgonów znów przetoczyła się przez Polskę. Fatalne dane

Najwięksi pracodawcy w Polsce

Według rankingu "Rzeczpospolitej" do największych pracodawców w Polsce zaliczyć można jeszcze: PZU SA, PKP Polskie Linie Kolejowe SA, PGE Polska Grupa Energetyczna, czy KGHM Polska Miedź. 

Jeronimo Martins to portugalska spółka, która prowadzi sieć supermarketów Biedronka w Polsce. Początki firmy sięgają 1792 roku, kiedy to została założona przez Jeronimo Martinsa. W ciągu lat spółka się rozwinęła i obecnie jest jedną z największych sieci supermarketów w Polsce. Biedronka oferuje swoim klientom szeroki wybór produktów, a także atrakcyjne ceny.

W 2022 roku Biedronka odnotowała 17,58 mld euro przychodów.  Sieć otworzyła 157 nowych sklepów. 

Emerytka (zdjęcie ilustracyjne)13. emerytura 2023. Kiedy i ile pieniędzy dostaną seniorzy?

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: