Wakacje 2022 rekordowo drogie. Bardziej opłacał się wyjazd do Turcji niż do Świnoujścia [RAPORT]

Wakacje w 2022 roku były zdecydowanie droższe niż w 2021 roku. Cena za jeden wyjazd wzrosła średnio o 400 zł. Wśród najpopularniejszych kierunków wciąż królowała ta sama trójka. Z kolei dużo mniej osób spędziło wakacje w Polsce, gdyż były one droższe niż za granicą - to wynika z najnowszego "Raportu Podróżnika 2023", przygotowanego przez Travelplanet.pl.

- Branży, nie tylko turystycznej, po pandemii zawiał kolejny wiatr w oczy w postaci inflacji - mówi prezes Travelplanet.pl Radosław Damasiewicz. Za wakacje w tym roku należało zapłacić średnio 2642 zł. To o ponad 400 złotych więcej niż w zeszłym roku. Zdrożały także rezerwacje, ich wartość wzrosła średnio o 18,3 proc. - To kosmiczny wynik - mówi Damasiewicz.  

Zobacz wideo [MATERIAŁ REKLAMOWY] Czy kaucja za plastikową butelkę zwiększy świadomość konsumentów i pomoże producentom napojów zachować neutralność plastikową, chroniąc środowisko? Rozmowa z profesorem Arturem Bartkowiakiem

Wakacje 2022. Polacy rezygnują z wakacji "last minute"

Polacy dużo chętniej decydowali się na oferty "first minute" niż "last minute". - W realiach braku zagrożenia wyjazdu na wakacje (zniesione wszystkie ograniczenia sanitarne) i rozpędzającej się drożyzny komunikat był jasny: za kilkaset złotych można było zagwarantować sobie wakacje po bardzo atrakcyjnych cenach a zapłacić za nie pieniędzmi mocno "nadgryzionymi" inflacją - tłumaczy Damasiewicz.  

Zakup wakacji na dwa i więcej miesięcy przed rozpoczęciem imprezy wzrósł prawie dwukrotnie - z 17,5 do blisko 35 proc. Z kolei spadek zainteresowania ofertami "last minute", czyli kupionymi mniej niż 10 dni przed wyjazdem, był tak mały, że sprzedaż last minute z ponad 35 proc. w 2021 roku spadła do historycznie niskiego poziomu - niecałych 24 proc. w 2022 r.  

Wakacje 2022 roku. Polacy nie oszczędzali 

Drugi rok z rzędu Polacy najchętniej wybierali "luksusowe hotele". Odsetek turystów, wypoczywających w hotelach 4-gwiadkowych (średnio 2640 zł) i 5-gwiazdkowych (średnio ok. 3100 zł) przekroczył 80 proc. Według Damasiewicza Polacy chcieli skorzystać z komfortu, póki był jeszcze w ich zasięgu finansowym.

Wypoczynek z biurami podróży w 2022 roku miał w pewnym sensie wymiar last minute. Ten rok stojący pod znakiem coraz bardziej gorącej złotówki, nosił znamiona ucieczki do przodu, łapania być może ostatniej szansy wypoczynku w luksusie, na który za chwilę nie będzie nas stać

- tłumaczy prezes Travelplanet.pl.  

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wakacje 2022. Najpopularniejsze kierunki 

Podobnie jak w latach ubiegłych w pierwszej trójce najpopularniejszych kierunków wakacyjnych Polaków znalazły się: Turcja (28,3 proc. klientów biur podróży) Grecja (ok. 21,1 proc.) oraz Egipt (ok. 13 proc.) 

Turcja to zakorzeniony mocno w świadomości kierunek całoroczny, a nie sezonowy jak Grecja a dodatkowym, mocnym impulsem zwiększającym popularność kurortów Riwiery Tureckiej i Wybrzeża Egejskiego było wprowadzenie możliwości podróżowania do tego kraju nie tylko na paszport, ale również na dowód osobisty

- wyjaśnia tę popularność Damasiewicz. 

Wakacje 2022. W Polsce drożej niż za granicą 

Z pierwszej dziesiątki względem 2021 roku wypadała za to Polska. Po pierwsze zniknęły obostrzenia, które w zeszłym roku ograniczały możliwości turystyczne, a po drugie oferta za granicą była zwyczajnie tańsza. - Krajowa oferta, zwłaszcza nad Bałtykiem, często była niekonkurencyjna w porównaniu do wakacji w Bułgarii, Turcji czy Grecji - wyjaśnia Damasiewicz. 

Równolegle ostygł także zapał do wyruszania na nie własnym samochodem (ok. 3 proc. w porównaniu do ponad 4 proc. w 2021). Temu również może być winna sytuacja ekonomiczna w kraju. Przypomnijmy, że w lipcu benzyna kosztowała ok. 7,8 zł. 

Więcej o: