Twój e-PIT. Zajrzał do rozliczenia, a tam 27 000 zł dopłaty. "Polski Ład zdemolował mój budżet"

- Wszedłem w Twój e-PIT i się zaczęło. Grom z jasnego nieba. Zaskoczył mnie Polski Ład i zdemolował mój budżet. Jak zwykle, gdy rząd chce mojego dobra, powinien je dokładnie przed rządem ukryć - pisze do Gazeta.pl czytelnik, który musi dopłacić fiskusowi... 27 tys. zł. Inni czytelnicy mają problem z logowaniem do systemu lub nie widzą swoich rozliczeń.

Twój e-PIT to system, w którym podatnicy od 15 lutego mogą sprawdzać swoje rozliczenia z fiskusem. Wielu oczekuje na zwrot podatku, inni chcą wiedzieć, jak duża czeka ich dopłata. Okazuje się jednak, że nie wszyscy mogą odpowiednie informacje uzyskać z uwagi na problemy z wydajnością rządowego systemu. Innych zaskakuje to, co w systemie widzą. 

Zobacz wideo Zwrot podatku jest podejrzanie wysoki? Ekspert doradza czujność

PIT jest, ale nie można go zobaczyć. Czytelnicy alarmują

Na skrzynkę Gazeta.pl napływają doniesienia o różnego rodzaju kłopotach związanych z rozliczeniem z fiskusem. Jeden z przypadków dotyczący pierwszego problemu to problemy z podaniem odpowiednich danych.

- Nie mogę się zalogować do systemu Twój e-PIT. Wyświetla komunikat "Twoje dane uwierzytelniające są niepoprawne" - pisze jeden z czytelników. 

Oznacza to, że gdy logował się do systemu, wybrał opcję, która wymaga podania odpowiednich wartości - np. przychodu z roku 2021. Powodów błędu może być sporo. Dane uwierzytelniające nie mogą być wykorzystane do logowania w każdej sytuacji. System nie akceptuje ich przy pierwszym logowaniu albo gdy nasz PIT jest zerowy. Problem może pojawić się również wtedy, gdy korygowaliśmy nasze zeznanie. 

PIT z potężną dopłatą. "Muszę teraz zapłacić ok. 27000 zł"

Kolejny z czytelników z logowaniem się do systemu Twój e-PIT problemów nie miał, czekało go jednak niemiłe rozczarowanie, gdy przyjrzał się swojemu rozliczeniu. 

Państwo napisali, że Polski Ład 2.0 jest jak maszyna losująca, nie wierzyłem. W końcu co może pójść źle? Mam autorskie koszty uzyskania 50 proc.  jako nauczyciel akademicki i cieszę się (do czasu!) ulgą 85000 z tytułu posiadania 4+ dzieci.

- pisze czytelnik.

Wszedłem do Twój e-PIT i się zaczęło. Grom z jasnego nieba. Okazuje się, że skorzystanie z ulgi Rodzina 4+, np. na 85 000 zł, powoduje zmniejszenie limitu autorskich kosztów uzyskania o taką samą kwotę. Mam zatem możliwość wykazania tylko 120 000-85 000=35 000 zł zryczałtowanych autorskich kosztów uzyskania. Od kwoty 85 000 zł, którą w czasie roku podatkowego uważałem za nieopodatkowaną i nie odprowadzałem od niej zaliczek, muszę teraz zapłacić 32 proc. podatku, czyli około 27 000 zł

- wylicza czytelnik.

"No cóż, moja wina. Nie zdawałem sobie sprawy. Zaskoczył mnie Polski Ład i zdemolował mój budżet. Jak zwykle, gdy rząd chce mojego dobra, powinien je dokładnie przed rządem ukryć" - napisał i podsumował: "Dziwi mnie, że organizacje akademickie, np. KRASP, nic w tej sprawie nie zrobiły. Pewnie jestem w mniejszości. Nauczycieli akademickich z dużymi rodzinami nie jest tak wiele". 

Twój e-PIT z problemami. Dane uwierzytelniające małżonka nie zawsze są poprawne

Kolejny z czytelników ma problem ze wspólnym rozliczeniem z małżonkiem. System Twój e-PIT umożliwia wybór tej opcji w dość prosty sposób. W pierwszym kroku wystarczy wybrać odpowiedni przycisk na ekranie, w drugim trzeba uzupełnić cztery pola dotyczące współmałżonka: PESEL, datę urodzenia, przychód za 2021 i przychód za 2022

"Pojawia nam się komunikat, że podajemy niepoprawne dane. Mimo że przy indywidualnym rozliczeniu system sumuje nam kwoty i są one takie same. Gdy podliczymy je z dokumentów źródłowych, to również zgadzają się z podliczeniem przez system" - pisze czytelnik.

Problemem może być to, że dwa ostatnie pola (przychód za rok 2021 i 2022) muszą pochodzić z określonych pól w określonych formularzach. I tak w przypadku drugiego pola może chodzić o przychód z PIT-11 - dokumentu, który dostarcza nam każdy z pracodawców. 

Twój e-PIT nie wszystkim pokazuje ich zeznania

System Twój e-PIT sprawia też problemy części przedsiębiorców. O ile indywidualni podatnicy rozliczają się za pomocą formularza PIT-37, to ci prowadzący działalność w systemie powinni znaleźć PIT-36. Tyle tylko, że w ich przypadku urzędy skarbowe często jeszcze dokumentów nie udostępniły. 

"Dziś szumnie wystartował czas, kiedy możemy składać PIT za 2022 rok. Tymczasem na stronie rządowej w e-deklaracjach brak jest formularza PIT 36 aktualnego na rok rozliczeniowy 2022. To jakaś kpina" -  pisze jeden z czytelników. 

- Ciekawe czy wydłużą okres składania PIT skoro sami wydłużyli jego start - pyta. I zaznacza, że nie wiadomo, kiedy dokładnie jego formularz będzie dostępny. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zdarzają się i inne wiadomości. Jeden z czytelników odkrył, że podatki i składki zdrowotne, które zapłacił, są o 1000 zł większe niż wcześniej. 

****
Nie wypełnimy za Ciebie PIT, ale opiszemy i nagłośnimy problemy z rozliczeniem. Masz problem z logowaniem do e-Urzędu Skarbowego? Zaskoczył cię zwrot podatku lub konieczność dopłaty? Daj nam o tym znać w mailu: news@agora.pl

Więcej o: