Kryzys żywnościowy w Korei Północnej. Kim Dzong Un nakazuje "fundamentalną transformację rolnictwa"

Korea Północna mierzy się z największym od lat kryzysem żywnościowym. Zwołano nawet specjalne posiedzenie partii, podczas którego pojawił się Kim Dzong Un, który wezwał do "fundamentalnej transformacji rolnictwa". Zobowiązał urzędników do poprawy sytuacji w ciągu kilku najbliższych lat.

Północnokoreański przywódca Kim Dzong Un pojawił się podczas siódmego rozszerzonego posiedzenia plenarnego 8. Komitetu Centralnego Partii Robotniczej Korei. Jego głównym tematem było rolnictwo i pogarszająca się sytuacja żywnościowa Korei Północnej. Kim Dzong Un wezwał podczas niego urzędników państwowych do przeprowadzenia "fundamentalnej transformacji" w rolnictwie - relacjonuje Agencja Reutera.  

Zobacz wideo Wiceminister klimatu i środowiska a rozwiązania proekologiczne. Ozdoba: To jest baju, baju dla frajerów często

Korea Północna walczy z kryzysem żywnościowym 

To rzadki przypadek, gdy w Korei Północnej zwoływane jest specjalne spotkanie partii, co świadczy o wyjątkowości sytuacji. - Osiągnięcie celów produkcji zboża w tym roku jest najwyższym priorytetem - mówił na posiedzeniu północnokoreański przywódca i podkreślał znaczenie produkcji rolnej dla Korei Północnej.

Agencja Reutera donosi, że nie wiadomo jakie środki podejmie Korea Północna, aby przeprowadzić "fundamentalną transformację" tego sektora, ale podczas posiedzenia Kim narzucił urzędnikom, że zmiany muszą nastąpić w ciągu najbliższych kilku lat. Przywódca Korei podkreślał konieczność wzrostu rolniczych sił wytwórczych w Korei.  

Przypomnijmy, że zdecydowaną większość północnokoreańskiego rolnictwa stanowią gospodarstwa kolektywne, czyli takie, w których wielu drobnych rolników wytwarza rośliny wspólną pracą.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Kryzys żywnościowy w Korei Północnej 

Presja przywódcy Korei wynika z tego, że trwa tam obecnie największy kryzys żywnościowy od czasu głodu w latach 90., wywołanego przez klęski żywiołowe. "Wydaje się, że jej [Korei Północnej - red.] sytuacja żywnościowa uległa pogorszeniu" - poinformowało w oświadczeniu ministerstwo zjednoczenia Korei Południowej, które zajmuje się stosunkami z Koreą Północną, cytowane przez Reutersa.

Ma o tym świadczyć między innymi ograniczenie racji żywnościowych dla żołnierzy po raz pierwszy od ponad dwóch dekad, a także pojawienie się córki północnokoreańskiego przywódcy Kim Dzong Una podczas oficjalnych uroczystości, które ma na celu wzmacnianie lojalności ludności wobec rodziny rządzącej w trakcie pogłębiania się kryzysu żywnościowego. 

- Jak wynika z danych amerykańskiej grupy monitorującej 38 North, dostępność żywności w Korei Północnej prawdopodobnie spadła poniżej absolutnego minimum w odniesieniu do potrzeb ludzkich -  powiedział południowokoreański minister do spraw zjednoczenia, Kwon Young-se. 

Więcej o: