Marian Banaś: Niewpuszczenie kontrolerów NIK do Orlenu jest niezgodne z prawem

- Niewpuszczenie kontrolerów NIK do Orlenu jest niezgodne z prawem. Skierowaliśmy w związku z tym sprawę do prokuratury - powiedział Marian Banaś, prezes Najwyższej Izby Kontroli w Polsat News.

- Orlen robi utrudnienia i nie wpuszcza naszych kontrolerów, a przecież jest tam duży udział środków publicznych - wskazał szef NIK. - Niewpuszczenie kontrolerów jest niezgodne z prawem. Skierowaliśmy w związku z tym sprawę do prokuratury - przekazał Marian Banaś w Polsat News.

Marian Banaś: "Daniel Obajtek był przesłuchiwany przez NIK". Kontrola w PKN Orlen? "Nie mamy zgody"

Natomiast w czwartek prezes Najwyższej Izby Kontroli przekazał, że Daniel Obajtek zgłosił się do złożenia zeznań w związku z kontrolą, którą NIK prowadzi w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Prezes PKN Orlen został wezwany w charakterze świadka.

- Był przesłuchiwany prawie trzy godziny. W sposób bardzo kulturalny wyjaśniał, o co go pytali kontrolerzy. Mamy obszerny materiał dotyczący działań resortu - powiedział na antenie Radia ZET prezes NIK.

- Wezwaliśmy go na podstawie art. 29 w związku z kontrolą w MAP i tu się zgłosił. Jeśli chodzi o kontrole w Orlenie, takiej zgody nie mamy - podkreślił. Dopytywany o to, czy koncern chce coś ukryć, Banaś odparł, że jego zdaniem "chodzi o wydatki w kwocie 3 mld złotych na usługi, promocję, konsultacje prawne, sponsoring".

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Marian Banaś zaznaczył również, że z ustaleń Najwyższej Izby Kontroli wynika, że decyzję o tym, aby nie wpuszczać kontrolerów, podjęła rada nadzorcza Orlenu. - Wyglądałoby na to, że rada nadzorcza ma więcej do powiedzenia niż prezes Obajtek. [...] Przez ostatnie lata spokojnie mogliśmy prowadzić kontrole, również w spółkach Skarbu Państwa, fundacjach. Mamy prawo do przeprowadzenia kontroli, a obywatele mają prawo wiedzieć, na co środki zostały wydane - stwierdził.

Prezes NIK Maria Banaś złożył skargę do marszałkini Sejmu. Będzie interwencja Mateusza Morawieckiego?

Pod koniec stycznia Marian Banaś w imieniu Najwyższej Izby Kontroli złożył zawiadomienie do prokuratury w związku z odmową kontroli przez PKN Orlen. Kontrolerzy NIK próbowali przyjrzeć się działaniom koncernu w związku z fuzją Orlenu z Lotosem. W obu przypadkach bezskutecznie. Daniel Obajtek tłumaczył, że wpuszczając kontrolerów, złamałby prawo.

Marian Banaś wysłał więc skargę do marszałkini Sejmu. Prezes NIK chce, by Elżbieta Witek zwróciła się z prośbą o interwencję do premiera Mateusza Morawieckiego. Skan pisma umieścił na Twitterze wiceszef klubu Lewicy Tomasz Trela. - PKN Orlen i Fundacja Orlen stawiają się ponad prawem oraz w sposób nieuprawniony wykorzystują organa ścigania do zastraszania kontrolerów Najwyższej Izby Kontroli - twierdził Banaś.

Zobacz wideo Gigantyczny zysk PKN Orlen za 2022 rok. Skąd się wziął? Pytamy głównego ekonomistę PKN Orlen
Więcej o: