Marian Banaś: Niewpuszczenie kontrolerów NIK do Orlenu jest niezgodne z prawem

- Niewpuszczenie kontrolerów NIK do Orlenu jest niezgodne z prawem. Skierowaliśmy w związku z tym sprawę do prokuratury - powiedział Marian Banaś, prezes Najwyższej Izby Kontroli w Polsat News.

- Orlen robi utrudnienia i nie wpuszcza naszych kontrolerów, a przecież jest tam duży udział środków publicznych - wskazał szef NIK. - Niewpuszczenie kontrolerów jest niezgodne z prawem. Skierowaliśmy w związku z tym sprawę do prokuratury - przekazał Marian Banaś w Polsat News.

Marian Banaś. Zdjęcie archiwalne NIK przez 3 godziny przesłuchiwał Obajtka. Banaś: Kulturalnie wyjaśniał

Marian Banaś: "Daniel Obajtek był przesłuchiwany przez NIK". Kontrola w PKN Orlen? "Nie mamy zgody"

Natomiast w czwartek prezes Najwyższej Izby Kontroli przekazał, że Daniel Obajtek zgłosił się do złożenia zeznań w związku z kontrolą, którą NIK prowadzi w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Prezes PKN Orlen został wezwany w charakterze świadka.

- Był przesłuchiwany prawie trzy godziny. W sposób bardzo kulturalny wyjaśniał, o co go pytali kontrolerzy. Mamy obszerny materiał dotyczący działań resortu - powiedział na antenie Radia ZET prezes NIK.

- Wezwaliśmy go na podstawie art. 29 w związku z kontrolą w MAP i tu się zgłosił. Jeśli chodzi o kontrole w Orlenie, takiej zgody nie mamy - podkreślił. Dopytywany o to, czy koncern chce coś ukryć, Banaś odparł, że jego zdaniem "chodzi o wydatki w kwocie 3 mld złotych na usługi, promocję, konsultacje prawne, sponsoring".

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Marian Banaś zaznaczył również, że z ustaleń Najwyższej Izby Kontroli wynika, że decyzję o tym, aby nie wpuszczać kontrolerów, podjęła rada nadzorcza Orlenu. - Wyglądałoby na to, że rada nadzorcza ma więcej do powiedzenia niż prezes Obajtek. [...] Przez ostatnie lata spokojnie mogliśmy prowadzić kontrole, również w spółkach Skarbu Państwa, fundacjach. Mamy prawo do przeprowadzenia kontroli, a obywatele mają prawo wiedzieć, na co środki zostały wydane - stwierdził.

Wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur MPK Wrocław składa pozew przeciwko PKN Orlen. "Chcemy odzyskać pieniądze"

Prezes NIK Maria Banaś złożył skargę do marszałkini Sejmu. Będzie interwencja Mateusza Morawieckiego?

Pod koniec stycznia Marian Banaś w imieniu Najwyższej Izby Kontroli złożył zawiadomienie do prokuratury w związku z odmową kontroli przez PKN Orlen. Kontrolerzy NIK próbowali przyjrzeć się działaniom koncernu w związku z fuzją Orlenu z Lotosem. W obu przypadkach bezskutecznie. Daniel Obajtek tłumaczył, że wpuszczając kontrolerów, złamałby prawo.

Marian Banaś wysłał więc skargę do marszałkini Sejmu. Prezes NIK chce, by Elżbieta Witek zwróciła się z prośbą o interwencję do premiera Mateusza Morawieckiego. Skan pisma umieścił na Twitterze wiceszef klubu Lewicy Tomasz Trela. - PKN Orlen i Fundacja Orlen stawiają się ponad prawem oraz w sposób nieuprawniony wykorzystują organa ścigania do zastraszania kontrolerów Najwyższej Izby Kontroli - twierdził Banaś.

Marian Banaś NCBiR wydało prawie 800 mln zł. Banaś zapowiedział kontrolę

Zobacz wideo Gigantyczny zysk PKN Orlen za 2022 rok. Skąd się wziął? Pytamy głównego ekonomistę PKN Orlen
Więcej o: