Emerytury Polaków zaniżane. ZUS przyznaje się do błędnie wydanych decyzji

- Sprawy, w których doszło do ustalenia nieprawidłowej wysokości świadczenia nie są rezultatem celowego działania - tak wiceminister rodziny Stanisław Szwed odpowiada na pytanie o to, czy zdarza się, że emerytury są zaniżane. Okazuje się bowiem, że rzeczywiście takie sytuacje mają miejsce. Jaka jest skala problemu?

Emerytury w Polsce nie należą do wysokich, dlatego tym bardziej zaskakuje fakt, że niektóre są dodatkowo zaniżone. Jaka jest skala tego problemu? O tym, z iloma takimi przypadkami mamy do czynienia, poinformował wiceminister rodziny Stanisław Szwed.

Zobacz wideo Studio Biznes odc. 146

ZUS się czasem myli i przyznaje emerytury niższe, niż być powinny

-  W ZUS, zgodnie z informacjami przekazanymi przez Prezes ZUS, w latach 2016-2022 ujawniono 17 145 błędnie wydanych decyzji - stwierdził cytowany przez "Fakt". Wyjaśnił też, że wyrównania świadczenia do ich prawidłowej wysokości wystąpiło w 16 008 przypadkach - czytamy w odpowiedzi na interpelację poselską.

Przedstawiciel rządu uspokaja, że błędne decyzje emerytalne to absolutny margines. - Liczba błędnie wydanych decyzji stanowi 0,038 proc. załatwionych we wskazanym okresie wniosków o świadczenia emerytalno-rentowe - stwierdza Stanisław Szwed. 

Sprawy, w których doszło do ustalenia nieprawidłowej wysokości świadczenia nie są rezultatem celowego działania

- zapewnia. 

Prezes ZUS przedstawiła dwa możliwe źródła nieprawidłowych świadczeń emerytalno-rentowych. Pierwsze dotyczy błędnego wprowadzenia do systemu informatycznego okresu zatrudnienia lub wynagrodzenia, natomiast drugie jest skutkiem celowego wprowadzenia ZUS-u w błąd przez przedłożenie niezgodnych z prawdą dokumentów. 

Emerytury i renty pobiera w Polsce ponad 9 mln osób

Według najnowszych danych za 2022 rok w Polsce było 9,28 mln emerytów i rencistów - łącznie 7,1 mln emerytów, 1,3 mln osób pobierających renty rodzinne oraz 847 tys. osób pobierających renty z tytułu niezdolności do pracy. Liczba ta wzrosła w porównaniu z poprzednim rokiem. 

Z powodu niskich emerytur dla seniorów ważne są dodatkowe świadczenia, chociażby 13. emerytura. Przysługuje ona osobom, które do 31 marca pobierają świadczenia tj.: emerytura, renta, rodzicielskie świadczenie uzupełniające, świadczenie dla niewidomych ofiar działań wojennych, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne oraz świadczenia i zasiłki przedemerytalne.

"Trzynastka" w 2023 roku będzie wynosić od ok. 1250 do 1450 zł brutto. Wypłaty powinny nastąpić w kwietniu, możliwe jednak, że pierwsi seniorzy przelewy otrzymają z końcem marca. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Fragmentów Studia Biznes można słuchać także w wersji audio na dużych platformach streamingowych, m.in. tu:

Więcej o: